Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.4. 2018 13:32
druhý pokus

ANO nastínilo, jak si představuje vládu. ČSSD se rozhodne v pátek

Předsedové Hamáček a Babiš se znovu sejdou k jednání o vládě

Hnutí ANO a ČSSD se v pondělí večer sešly, aby znovu projednaly případnou vládní spolupráci. ANO předneslo sociálním demokratům podmínky, za kterých by bylo ochotno vytvořit společný kabinet. ČSSD se rozhodne v pátek, jestli na tuto nabídku kývne.

Po jednání, které skončilo v deset hodin večer, předstoupil před novináře šéf ČSSD Jan Hamáček. "Hnutí ANO nám sdělilo svoji představu, za jakých podmínek je ochotno pokračovat v jednání o vládní spolupráci. Nejprve tyto podmínky předneseme členům politického grémia a předsednictva, které se sejde v pátek. To rozhodne, zda nabídku akceptuje, nebo ne," řekl Hamáček.

 

Hnutí ANO se nechtělo k jednání vyjadřovat. Slíbilo prý zástupcům ČSSD, že až do pátku nebude konkrétní podobu podmínek vzniku vlády sdělovat veřejnosti.

 

Sociální demokraté od dnešní schůzky o možném obnovení jednání o vládě s hnutím ANO nic neočekávali. Podle prvního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly si chtěli pouze vyslechnout důvody, proč by se k rozhovorům měli vrátit.  Vyjednávací týmy ANO a ČSSD se sešly v Poslanecké sněmovně ve 20:30. Předchozí jednání skončila neúspěchem, ale ANO se minulý týden rozhodlo, že se chce k vyjednávání vrátit.

 

Zimola novinářům řekl, že ČSSD oficiálně a řádně ukončila jednání, takže dnes se nedá hovořit o schůzce u jednacího stolu. Nepřicházel tak s žádným očekáváním. "My přijali nabídku pana Babiše a jeho kolegů, abychom se setkali," uvedl Zimola, který spolu s místopředsedy Martinem Netolickým a Romanem Onderkou přišel do Sněmovny zhruba hodinu před jednáním situaci probrat s šéfem strany Janem Hamáčkem.

 

"Jdeme se sejít, abychom vyslechli, jestli se objevily nějaké nové důvody, proč bychom k jednacímu stolu s ANO zasednout měli," uvedl Zimola. Pokud se objeví, může v pátek schválit další kolo jednání předsednictvo ČSSD, dodal.

 

Sociální demokracie ukončila rozhovory s ANO před necelými dvěma týdny kvůli personálním neshodám. ANO totiž nevyhovělo požadavku, aby do kabinetu nenominovalo premiéra v demisi a předsedu ANO Andreje Babiše, který čelí trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda. Socialistům nechtělo ANO přenechat ani místo ministra vnitra, které mělo být podle ČSSD zárukou nezávislého vyšetřování.

 

 

Konec vyjednávání schválily vrcholné orgány ČSSD včetně sjezdu a prezident Miloš Zeman následně vybídl Babiše, ať o vládě vyjednává s KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie. Spolupráci s SPD Tomia Okamury však odmítla řada především regionálních představitelů ANO a výbor hnutí se tak minulý týden jednomyslně rozhodl dát přednost návratu k jednáním s ČSSD.

 

Představitelé ANO se před schůzkou novinářům vyhnuli, sociální demokraté odkázali na závěr jednání. Za čekajícími žurnalisty se před sněmovní budovou zastavil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V žertovné náladě jim řekl, že od schůzky očekává výsledek v duchu Murphyho zákonů. "Pokud něco může dopadnout blbě, tak to blbě dopadne," vtipkoval.

 

ČSSD po jednání s hnutím ANO:

epa tn.cz / ČTK