Jednání sněmovny

Druhý pokus nevyšel. Okamura zůstává ve vedení Sněmovny

Téma:

Poslanci se sešli na mimořádné schůzi kvůli odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy Sněmovny. O jeho odvolání však hlasovat nebudou. Dolní komora program mimořádné schůze s tímto bodem neschválila.

Okamura podle lidovců, kteří odvolání navrhli, zlehčil svými výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku utrpení lidí při romském holokaustu.

 

Bartošek připomněl i výroky dalších politiků SPD, například Miloslava Roznera o "neexistujícím pseudokoncentráku". "Hnutí SPD postavilo svou politickou kariéru na populismu a na ubohém zastrašování lidí," prohlásil předseda lidoveckého klubu. Je podle něho nutné zodpovědět otázku, zda má politik z SPD reprezentovat Česko ve vysoké ústavní funkci.

 

Chvojka uvedl, že genocidu za protektorátu přežila asi jen desetina romského obyvatelstva. Sociální demokraté čekají, že Okamura výroky vysvětlí a omluví se za ně na sněmovním plénu, nejen na jednání frakce poslanců ANO, kde vystoupil minulý týden. Celý klub ČSSD se shoduje na tom, že Okamura nemůže zastávat vrcholnou funkci, dodal Chvojka.

 

Naopak místopředseda SPD Radim Fiala odmítl, že by jeho hnutí bylo popíračem holokaustu. Obvinil politiky z KDU-ČSL i jiných stran, že ve spolupráci s médii rozehráli politickou hru, jejímž cílem je nalepit na SPD označení fašistické hnutí. Podle Fialy to není nic nového, protože každý, kdo nehraje podle Bruselu, je fašista a extremista. "Jste jako buben, děláte hluk a uvnitř už není nic," vzkázal lidovcům Fiala. Obvinil je, že kolaborují, škodí a popírají hodnoty, o nichž tvrdí, že je hájí.

 

 

Místopředseda Sněmovny za Piráty Vojtěch Pikal řekl, že obdržel petici za Okamurovo odvolání zruba s 600 podpisy.

 

Zatím vystupují řečníci s přednostním právem a není jasné, zda Sněmovna schválí program mimořádné schůze. Bez toho by o návrhu na Okamurovo odvolání nehlasovala. Lidovcům se nepodařilo tento návrh prosadit minulý týden na řádnou schůzi. Nejsilnější frakce ANO tehdy oznámila, že snahy o odvolání předsedy SPD z vedení dolní komory nepodpoří. Okamura se prý na jednání klubu ANO za výroky omluvil.

 

Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Ohradil se proti vyjádřením, že zpochybňuje holokaust.

 

epa TN.cz