Kynice na Havlíčkobrodsku

Druhý týden je vesnice v izolaci. Teď místním konečně svitla naděje!

David Pik
David Pik
Publikováno 27. 3. 2020
Téma:

Už téměř dva týdny jsou lidé z Kynic na Havlíčkobrodsku kvůli rozsáhlé nákaze koronavirem zavřeni ve své vesnici. Teď jim ale svitla naděje. Nakažených tam už nepřibývá, a tak hygienici chtějí celé opatření v příštím týdnu zrušit, a to pravděpodobně od 1. dubna. V domácí karanténě by tam poté zůstávali jen nakažení lidé.

Zakázanou zónou jsou celé Kynice už dvanáctý den. Devět místních obyvatel se tam koronavirem nakazilo při veřejné oslavě od jednoho z přespolních hostů. Pět dalších lidí je v domácích karanténách v okolních vesnicích.

 

"Doma si pečeme vlastní pečivo, šijeme si vlastní roušky a snažíme se nepřemýšlet o tom, že jsme v karanténě," vypráví Ilona, která v Kynicích žije.

 

"Nedostalo se ke mně, že by někomu bylo fakt špatně, spíš psychicky špatně, ta psychika je horší," má jasno místní starostka Jaroslava Smetanová (nez.).

 

Teď konečně mají hygienici pro místní obyvatele i nějaké dobré zprávy - nakažených už nepřibývá. V Kynicich by už tak brzy - v příštím týdnu - měla skončit úplná karanténa.

 

 

"Z naší strany je už nachystán mechanismus, kterým v polovině příštího týdne bude obec vyjmuta z uzávěry," informuje Jiří Kos z krajské hygienické stanice.

 

Ale úplně všechna opatření ve vesnici hygienici jen tak nezruší. V domácí karanténě by v Kynicích měli zůstat jen nakažení lidé. A i ti jen do úplného vyléčení.

 

Tito lidé budou muset mít na koronavirus negativní dva po sobě jdoucí testy. Podstoupit by je měli příští týden - nejspíš v úterý a ve čtvrtek.

pez TN.cz