jděte na to lstí

Držet tužku má umět i malé dítě! Triky, jak je to rychle naučit

Psaní
Zdroj: AladinE.cz
Trénovat držení tužky by měly děti už ve třech letech
Téma:

Necelých čtrnáct dní dělí prvňáčky od chvíle, kdy poprvé usednout do školních lavic. Někteří se těší na čtení, jiní na matematiku a další zase na to, až se naučí psát. Umět držet psací potřeby by ale děti měly umět už daleko dříve.

Mezi předškoláky a školáky je mnoho těch, kteří trpí grafomotorickými potížemi. Jejich písmo je těžkopádné a dokonce neradi kreslí a malují. Těmto potížím však lze předejít, pokud děti včas naučíme správně sedět u stolu a držet psací nebo kreslicí náčiní.

 

"Špetkový úchop, což znamená držení tužky v prstech, je vhodné začít trénovat u dětí okolo tří let. Postupně je učíme držet klasické pastelky. Vhodné jsou měkké, nejlépe trojhranné, o průměru 8-9 mm, které děti podněcují ke správnému úchopu a snadněji se jim s nimi kreslí," říká Martina Linková z portálu AladinE.cz, který je zaměřený na rozvíjení tvůrčích schopností dětí i dospělých.

 

Dobře se osvědčila i razítka, která děti velmi baví a inspirují je. "Spontánně pak berou do ruky pastelku či štětec a poměrně dlouhou dobu se věnují obrázku, aby ho samy dotvořily. Je to takové skryté velké grafomotorické cvičení,“ dodává Linková.


 

Na co je důležité se zaměřit:

Předškolák pod dohledem

Díky pomoci dospělých si již předškolák může vytvořit správný návyk, což následně pomáhá rychlejšímu a snazšímu osvojení psaní.

 

Jak vypadá špetkový úchop?

Správné držení tužky v prstech – neboli špetkový úchop – by měl být u dětí patrný okolo třetího roku věku, nejpozději však kolem pátého.

 

Pravák, nebo levák?

Děti do 3. až 4. roku mohou používat pravou i levou ruku nevyhraněně, mluvíme o tzv. ambidextrii. Po 4. roce by už měla být lateralita (preference levé ruky před pravou) vyhraněná a my poznáme, zda je dítě pravák nebo levák. 

 

 

Kreslicí náčiní podle věku

Kreslicí náčiní vždy volíme podle věku dítěte. Pro předškoláky se hodí měkké silné trojhranné pastelky podporující správný úchop. Na uvolnění ruky využíváme prstové barvy, nasazovací štětce, klasické štětce a barvy.

mom TN.cz