Dobrá zpráva

Důchody rostou! Kde berou nejvíc a kolik dostanete vy? PŘEHLED

Důchod
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Důchodci berou stále víc - ilustrační foto
Téma:

Statistici přišli s dobrou zprávou! Důchody se stále zvyšují, průměrně senioři berou 11 460 korun. Nejlépe si žijí důchodci v Praze a ve Středočeském kraji, nejmenší penzi mají na Olomoucku.

Čeští důchodci se mají čím dál lépe. V prosinci 2016 činila průměrná penze 11 460 korun měsíčně, každé čtvrtletí se důchod zvedne asi o dvacku. O pár korun více berou také invalidní důchodci, vdovy a vdovci i sirotci.

 

Nejlépe jsou na tom senioři, kteří žijí v Praze. Ti si přijdou v průměru na 12 243 korun měsíčně, což je skoro o tisícovku víc než ve většině krajů. Na pomyslném druhém místě jsou středočeští penzisti, kteří dostávají 11 602 korun.

 

Spočítejte si, kdy půjdete do důchodu a kolik budete měsíčně brát! KALKULAČKA

 

Naopak nejhůře se žije důchodcům v Olomouckém kraji, kde penze dosahuje 11 111 korun, a na Karlovarsku, kde berou jen o 25 korun víc. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení.

 


 

 

Větší důchod tradičně pobírají muži - oproti ženám mají víc o 2 200 korun! Méně berou i invalidní důchodkyně, v průměru o pár stovek. Na víc si přijdou pouze vdovy, které dostávají téměř o tisícovku víc než vdovci.

 

 

Důchody patří k nejdiskutovanějším politickým tématům. Mladší generace však netuší, v kolika letech vlastně do penze půjde. Věková hranice pro odchod se totiž neustále zvyšuje a mění. Naposledy vláda rozhodla o hranici 65 let.

epa TN.cz