dávky pro seniory

Důchodci dostanou přidáno! Podívejte se, o kolik se penze zvýší

Důchody - 2
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 13:43
28.4. 2021 13:31
Téma:

Dobrá zpráva pro seniory. Průměrný důchod by se mohl v příštím roce zvýšit o 450 korun. To je více, než o jaké částce hovořili odborníci. S růstem o 2,9 % totiž počítá tzv. konvergenční program, který už vláda schválila.

Vláda tento týden schválila tzv. konvergenční program. Ten je velice důležitý například pro přijetí eura. "Je to klíčový materiál vlády o záměrech hospodářské politiky až do roku 2024,“ tvrdí ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Program navíc počítá se zákonnou valorizací. Podle predikce by se tak v příštím roce mohly důchody zvednout o 2,9 %. Inflace by neměla přesáhnout 2,3 %. "Zákonná valorizace penzí tak vychází na průměrných 450 Kč,“ doplnila Schillerová.

 


Důchody by se však mohly ještě zvýšit. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) má o tom dál jednat vláda. "Přál bych si, aby se zvedly co nejvíce. Rozpočet budeme řešit v květnu nebo červnu,“ doplnil předseda vlády.


Podle odborníků však příští rok nevypadá, co se týče zvyšování důchodů, vůbec optimisticky. Na vině má být především pandemie koronaviru, kvůli které rostou mzdy i ceny pomaleji.

 

 

"V loňském roce jsme viděli, že se na důchody vydalo 526 miliard korun, což je nejvíce v historii a tím se důchodový účet dostal do ohromného schodku,“ tvrdí ekonom Štěpán Křeček. Zmíněná částka 450 korun je však vyšší, než odborníci předpokládali.


V letošním roce získali penzisté v průměru o 839 korun měsíčně více a průměrná mzda tak poprvé překročila 15 tisíc korun. Podle Aleny Schillerové však vláda nyní musí přijít s takovým řešením, které by bylo vstřícné vůči důchodcům, a navíc by reflektovalo také možnosti státního rozpočtu.

 

Podle návrhu reformy by každý důchodce, který odpracoval minimálně 25 let, měl za pár roků dostat 10 tisíc. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz