Vaše téma

Duel o americkém konvoji: Jiří Vyvadil vs. Tomáš Klvaňa

Téma:

Speciál živého diskusního pořadu TN.cz Vaše téma byl duelem jednoho z obdivovatelů Ruska, přítele Ruska a jednoho z nejznámějších odpůrců průjezdu amerického konvoje Českem Jiřího Vyvadila a naopak podporovatel amerického konvoje Tomáš Klvani. Podívejte se, co si řekli.

Anketa

Přesvědčil vás v debatě Vyvadil, anebo Klvaňa?

Hlasovalo 2313 lidí.
Ve speciálním duelu v pořadu Vaše téma se utkali Jiří Vyvadil a Tomáš Klvaňa. Jeden je zastánce průjezdu amerického konvoje, druhý je jeho odpůrce.

 

Na začátku měli oba hosté vyslovit jaká slova se jim vybaví s průjezdem kolony amerických vojáků. "Češi proti NATO," uvedl Vyvadil. "Obrana vlasti," kontroval Klvaňa.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se americká armáda přesunovala i přes Česko?

Hlasovalo 19254 lidí.
Podle Klvani jde o důležité symbolické gesto našich spojenců.. "V Evropě jsme ohrožováni agresivní rozpínavosti Ruska. Rusko vyvolalo konflikt na Ukrajině, Rusko zabralo Krym. To je věc, na kterou musíme reagovat. A ta reakce je obranná," řekl Klvaňa. "Mám jiný názor. Myslím si, že Majdan byl státní puč a Západ jej připravil. Krize na Ukrajině bude eskalovat, ale chybu na tom nenese Rusko," reagoval Vyvadil.

 

Zatímco Vyvadil se žádného ohrožení ze strany Ruska nemusíme obávat. "Absolutně se neobávám ruské agrese," prohlásil. Naopak Klvaňa před hrozbou Ruska varuje a právě demonstrace síly ze strany NATO a našich spojenců je dobrá příležitost, jak zahnat agresivní choutky Ruska. "Rusko totiž neslyší na nic jiného než na demonstraci síly," prohlásil. "Pro Rusko má toto nulový význam, tohle hraje roli zde, pacifikaci zdejšího prostředí. Tohle je Rusku úplně jedno," pousmál Vyvadil.

 

 

Jiří Vyvadil je právník, v minulosti byl poslancem či senátorem, v letech 1993 až 2010 byl členem ČSSD. Byl soudcem okresního soudu v Sokolově, obvodního soudu pro Prahu 3, městského soudu v Praze či Nejvyššího správního soudu. V posledních měsících se výrazně angažuje coby "Přítel Ruska v České republice". Po zveřejnění záměru americké armády projet kolonou obrněných vozidel Českem se stal jedním z hlasitých odpůrců tohoto průjezdu.

 

NA VŠECHNY DÍLY POŘADU VAŠE TÉMA SE MŮŽET PODÍVAT ZDE.

 

Tomáš Klvaňa je novinář a pedagog. Na rozdíl od Jiřího Vyvadila průjezd americké kolony podporuje. V minulosti byl spojen i s americkým radarem, o jehož umístění se uvažovalo v Brdech. "Pan Radar" měl za úkol veřejnosti vysvětlovat, co pozitivního by nám právě americký radar v Brdech přinesl.

 

 

Klvaňa nedávno pobouřil obdivovatele Ruska tím, že Rudá armáda nás v roce 1945 neosvobodila, ale dobyla. "Říkat obsazení Československa Rudou armádou v květnu 1945 osvobození, vyžaduje zavřít oči nad tím, co se dělo v následujících třech letech: posílení komunistů, podrývání demokracie a nakonec puč nastolující totalitu. Nešlo podle mě o žádné osvobození. Rudá armáda Československo dobyla. Jeden totalitní režim byl v krátké době nahrazen jiným," uvedl novinář a pedagog pro Parlamentní listy.

TN.cz