Napřímo

Stanjura ukázal schéma, jak určit u piva DPH. "Hezká hra," reagoval Kolovratník

Bára Divišová
Bára Divišová
Aktualizováno 20:43
12.2. 2020 12:05
Téma:

Vášnivá debata o DPH na pivo se strhla v diskuzním pořadu Napřímo. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury tato změna jen zkomplikuje výčepním život. Martin Kolovratník z hnutí ANO naopak tvrdí, že systém je přehledný.

Kolovratník (ANO) prý jako spotřebitel nemá žádný problém se v rozdílné DPH na pivo vyznat. "Pro mě to je celkem jednoduché. Já když jdu do té hospody na pivo, tak se dívám, kolik stojí, jaká je ta výsledná cena," prohlásil předseda sněmovního podvýboru pro dopravu.

 

Stanjura se ale dokázal vcítit i do kůže hospodských a na pomoc si přinesl tabulku, podle které by se výčepní mohli orientovat. "Jak pro Martina Kolovratníka, tak pro diváky. Tohle bohužel není vtip. Není to žádné vtipné schéma z internetu, kterému bychom se smáli," uvedl šéf poslaneckého klubu ODS.

 

Podle něj schéma ukazuje "realitu, jak hnutí ANO 'zjednodušuje' podnikatelské prostředí". "Úplně absurdní je, že restaurace, a 100 metrů, 50 metrů vedle u zimního stadionu bude stánek, tak ty pravidla pro daně jsou úplně jiná," udal příklad Stanjura.

 

Kolovratník se poté pustil do tabulky, kterou si s sebou zástupce ODS přinesl. "Tohle tady bylo i předtím, nevzniká nic nového kromě té sazby 10 procent. Taky můžu být ošklivý a říci, že to, co se měnilo za vlády ODS, bylo to číslo 21. Za vašich vlád se zvyšovalo, vy jste zdražovali lidem to pivo z 19 na 21. Toto je taková hezká hra," ukázal na Stanjurovo schéma.

 

 

Ten zase vládní koalici vyčetl, že kompenzace pro hospodské v podobě snížení DPH na točené pivo přichází až léta po zavedení EET v jejich oboru.

 

Zda pivo zlevní, Kolovratník nedokázal říct. "Já věřím, že ano, ale diváci se teď mohou zlobit, že nějaká víra jednoho poslance nemusí moc znamenat," sdělil Kolovratník.

 

Řeč přišla také na údajný chaos na ministerstvu dopravy, který měl nastat poté, co ho převzal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Celý díl pořadu Napřímo si můžete pustit pod titulkem článku.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz