Napřímo speciál

Vytažení české vlajky z ženy zasáhlo práva všech občanů, řekl advokát Duky

Bára Divišová
Bára Divišová, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 20:27
13.5. 2021 16:00
Téma:

Kardinál Dominik Duka se bude chtít pravděpodobně dál soudit kvůli kontroverzní hře, v níž postava Ježíše znásilňuje muslimku. Jeho advokát připravuje stížnost k Ústavnímu soudu a Evropskému soudu pro lidská práva. V pořadu TN LIVE Napřímo byl hostem advokát kardinála Duky, Ronald Němec.

Snad žádná divadelní hra nevzbudila takové emoce jako představení režiséra Olivera Frljiče. Protesty začaly už při zveřejnění prvních fotografií z inscenace, kde Ježíš znásilňuje muslimku. Jedno představení se aktivisté dokonce pokusili ukončit a z divadla je vyvedla až policie.

 

K protestujícím se přidal i kardinál Dominik Duka, který z pozice hlavy české katolické církve divadelníky zažaloval. "Pokud někdo vytáhne z ženského lůna českou vlajku, tak to není v pořádku," říká jeho advokát Ronald Němec. "Bylo tím zasaženo do práv každého občana České republiky," myslí si.

 

 

"Česká státní vlajka je pro nás největší symbol. Byla to její dehonestace! Musíme si chránit své symboly. Zvlášť pokud je przní někdo, kdo není Čech," podotkl Němec v Napřímo. K tomu je zapotřebí dodat, že tato inscenace se hrála v několika státech po celé Evropě a vždy se jednalo o vlajku daného státu. Podle Němce tím, že se o to s kardinálem Dukou soudí, hájí a chrání všechny občany České republiky.

 

Duka nejdřív prohrál u městského soudu, omluvy se nedočkal ani u krajského a tento týden i Nejvyšší soud zamítl jeho odvolání. Podle verdiktu mají umělci svobodu ztvárňovat ve svých dílech i to, co se představitelům církve nemusí zamlouvat.

 

 

Dukův advokát plánuje podat stížnost k Ústavnímu soudu a Evropskému soudu pro lidská práva. "Nejdříve se musíme s kardinálem poradit a vychladnout. Ale pokud dostaneme ještě další spoustu e-mailů, zpráv a telefonátů, tak budeme pravděpodobně pokračovat," dodal Němec.

 

"Nikdo nemá právo říkat třeba, že prorok Mohammed je prasnice. Stejně tak by nikdo neměl urážet Ježíše Krista," nastínil Němec.  "Pokud by ta hra měla symbolizovat to, co říká Ústavní soud: To znamená, že by měla mít nějaký hlubší smysl, tak by to mělo být, že někteří radikální muslimové se snaží znásilnit svět. Protože my přece chceme demokratickou a smířlivou společnost po celém světě," doplnil advokát kardinála Dominika Duky.

 

Na reportáž Televizních novin se podívejte ZDE:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz