Duka versus divadla

Duka u soudu pohořel. Znásilnění muslimky Ježíšem divadlu prošlo

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 10:45
20.11. 2019 10:30
Téma:

Krajský soud v Brně dnes zamítl odvolání kardinála Dominika Duky proti zamítnutí žaloby na Centrum experimentálního divadla (CED) a Národní divadlo v Brně. Po nich požadoval omluvu za zásah do osobnostních práv a práva na vyznání.

Rozsudek, který stanovil brněnský soud, je dnešním dnem pravomocný.

 

Kardinál Duka podal žalobu na režiséra Olivera Frljiče kvůli uvedení her Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na přehlídce Divadelní svět v květnu roku 2018.

 

 

Ačkoli autoři hry uvádí, že šlo o alegorii, kardinál se cítil hluboce uražen způsobem, jakým byly v hrách zobrazovány křesťanské osobnosti a symboly a vadila mu i přílišná obscénnost. Inscenace v době svého uvedení vyvolaly smršť negativních reakcí.

 

 

Duka se svým zástupcem poukazovali hlavně na pasáž, kde herec představující Ježíše předstírá znásilnění muslimské ženy. Jen náznak toho, že by Ježíš mohl spáchat tak odporný čin, je dle jejich slov zásahem do práv na svobodu vyznání a svědomí.

 

"Chceme společnost, kde jsou tolerovány urážky? Já ji nechci a pan kardinál také ne. A proto tady jsme," uvedl u soudu Ronald Němec.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz