útlum dolu

Důl Lazy končí! Někteří horníci tam strávili celý život, teď jsou bez práce

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Publikováno 28. 11. 2019
Téma:

Těžební společnost OKD ukončila po 130 letech těžbu černého uhlí v dole Lazy v Orlové na Karvinsku. Ze šachty už horníci vyvezli poslední vozík s uhlím. Stále tam ale pracuje okolo tří set lidí, kteří teď budou zajišťovat likvidaci a útlum dolu. Pak přejdou na jiné šachty.

Desítky let pracovali v dole, ve čtvrtek se přišli rozloučit. Mezi nimi i pan Galik, který na šachtě pracoval 43 let. "Je to špatné všechno, já tady žiju od 15, jsem měl patnáct roků, jak jsem tu přišel a celý život jsem tady," popsal. Konec podniku, kde strávil velkou část života, ho zasáhl.

 

I pan Bardel přes deset let nastupoval do výtahu, který ho pak vezl několik set metrů pod zem. "Je to ukončení nějaké životní etapy, byl jsem na Dukle, tak se uzavřela, a teď Lazy. A těch šachet tady už moc nemáme," sdělil horník Lubomír Bardel.

 

Těžba v dole je podle vedení společnosti nerentabilní. Uhlí v dobývacím prostoru sice stále je, část se ale z ekonomického hlediska těžit nevyplatí, zbytek je ve větších hloubkách, bez prohloubení šachty je v podstatě nedostupný.

 

 

"Nemáme investice na to, abychom mohli dále rozšiřovat tuhle těžbu, protože to jsou řádově miliardy korun," vysvětlil mluvčí ODS Ivo Čelechovský.

 

Co bude s dalšími doly v kraji, se neví, společnost vypracovává plán, záležet bude i na ceně uhlí.
 

klma tn.cz / TV Nova