Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 6. 2018
Netradiční výlet

Důl ze 14. století inspektora TV NOVA uchvátil, dostal zlato!

Zdroj: TV Nova

Památkový inspektor Televize Nova si dnes vybral velmi netradiční cíl. Zavede vás do unikátního prostředí cínového dolu ze čtrnáctého století. Důl Jeroným leží blízko Podstrání na Sokolovsku a zpřístupněn byl v roce 2013.

S jistou dávkou nadsázky se dá říct, že důl připomíná kostel postavený pod zemí. I on má své klenby a opěrné pilíře.

 

Turisté se dostanou asi do třicetimetrové hloubky. Od čtrnáctého století se v dole Jeroným těžil cín. "Cín se používal na nádobí, ale potom také samozřejmě jako důležitá přísada bronzu. A z bronzu se například vyráběla děla," vysvětluje ředitel sokolovského muzea Michael Rund.

 

Stěny a stropy jsou často zbarveny černě. A to od sazí z ohňů, kterými středověcí havíři rozrušovali skálu a trhali větší bloky. Rubali také takzvanými želízky a špičáky. Právě tyto rýhy asi 500 let staré po sobě havíři zanechali.

 

Terén sice místy není jednoduchý, ale děti školního věku ho hravě zvládnou. Rodiče o ně nemusí mít strach. Horníci důl pravidelně čistí, vynáší nánosy bahna a zeminy, aby se mohl Jeroným pro veřejnost rozšiřovat.

 

 

Inspektora hodně zaujaly i původní středověké dřevěné žlaby, kterými se důl odvodňoval.

 

Důl Jeroným, který spravuje sokolovské muzeum, najdete blízko obce Podstrání směrem na Krásno. Hned vedle silnice. Co se týče zázemí - důl nabízí občerstvení, včetně toalet. Vstupné je 60 korun - pro děti 40. Parkoviště je zdarma.

 

Důl Jeroným a prostředí středověkých havířů památkového inspektora nadchnul. Pokladní proto nechal na dveře vylepit zlatou inspektorskou medaili.

pez, František Nyklas TN.cz
Reklama