sledujte živě

Důležitá debata o budoucnosti EU! Junker chce posílit hraniční stráž

Evropský parlament ve středu od 9 hodin hostil výroční debatu o stavu Unie. Předseda Evropské komise Jean-Claude Junker na ní nastínil, jak si představuje kroky Unie v dalších letech. Během projevu zdůraznil, že je třeba budovat jednotnou Evropskou unii a nedělit ji na poloviny či čtvrtiny.

Evropský parlament upozorňoval na to, že letošní výroční debata o stavu Unie byla obzvláště důležitá, protože Komisi i Parlamentu končí funkční období. Proto během debaty špičky Evropské unie nastíní, jak si představují, že by se Unie měla během dalších pěti let rozvíjet a co považují za priority.

 

Debatu začal projev předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junkera. Na něj pak budou reagovat europoslanci. Tématy budou obrana, bezpečnost, mezinárodní obchod, migrace, rozpočet či sociální spravedlnost.

 

Internetové firmy by měly mít podle Junkera v EU povinnost do hodiny smazat ze svých platforem teroristickou propagandu. Komise také navrhuje rozšířit pravomoci vznikajícího Úřadu evropského veřejného žalobce tak, aby se mohl zabývat teroristickou problematikou.

 

"Musíme být schopni stíhat teroristy i přes hranice. Terorismus hranice neuznává," upozornil Juncker. Nová opatření podle něj umožní také efektivněji zasahovat proti praní špinavých peněz.

 

 

Vnější hranice Evropské unie potřebují efektivnější ochranu, poznamenal Junker během projevu. Komise proto podle něj navrhuje k roku 2020 navýšit počty příslušníků Evropské pobřežní a pohraniční stráže na 10.000 lidí.

 

Juncker také upozornil, že členské země se stále neshodly na tom, jak solidárně v migrační krizi spolupracovat. Bez takové domluvy podle něj ale není možné udržet schengenský prostor volného pohybu.

 

Juncker v projevu o stavu EU zdůraznil, že osobně je proti návratu hranic uvnitř EU. Šéf komise dnes vyzval stávající rakouské předsednictví unie, aby učinilo "zásadní kroky" k nalezení vyvážené reformy způsobu, jak unie řeší migrační problematiku.

 

Během projevu zaznělo, že je třeba daleko více investovat do vztahů s Afrikou, podle něj nepotřebuje charitu, ale skutečné a rovnocenné partnerství, které je také v zájmu Evropy samotné.

 

Po projevu Junkera vystoupila celá řada dalších významných politiků a od mnohých sklidil velmi přísnou kritiku. Podle nic Junker evopský projekt poškodil.

 

 

Komise dnes také navrhla posílení mandátu příslušných unijních agentur tak, aby byly efektivnější při vyřizování žádostí o azyl. Juncker oznámil i záměr změnit pravidla pro návraty těch, kdo s žádostí neuspějí.

 

Hovořilo se také o Británii a brexitu. Junker zdůraznil, že Británie se pro Evropskou unii nikdy nestane "obyčejnou třetí zemí", vždy zůstane blízkým sousedem a partnerem v politickém, ekonomickém i bezpečnostním smyslu. I tak ale nemůže mít stejnou pozici jako členské státy.

 

Nové poslance Evropského parlamentu budou voliči ve všech zemích Unie volit od 23. do 26. května 2019. V Česku pak termín voleb spadá na 24. a 25. května. Česko bude mít nadále v jediném přímo voleném orgánu EU 21 zástupců.

 

 

Společně s obsazením Evropského parlamentu by voliči měli rozhodnout i o tom, kdo povede Evropskou komisi. Parlament totiž prosazuje, aby v jejím čele stanul vedoucí kandidát frakce, která ve volbách získá nejvíce hlasů.

vbo TN.cz