Anketa Testování žáků

Dva dny se plošně testuje ve školách. Ministerstvo zveřejnilo první výsledky

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 20:39
14.4. 2021 15:13
Téma:

Pondělní návrat žáků prvního stupně do lavic si ministerstvo zdravotnictví podmínilo pravidelným testováním na koronavirus. Negativní výsledek musejí mít dvakrát týdne děti i učitelé a další personál. Resort zveřejnil výsledky za první dva dny.

Plošné antigenní testování je recept české vlády na znovuotevření škol. Zatím se tam vrátili žáci prvního stupně. Povinnost nechat se otestovat se týká i učitelů a dalších zaměstnanců. Za první dva dny hlásí ministerstvo zdravotnictví 521 660 otestovaných.

 

Pozitivní byly pouze nižší stovky z nich. "Během prvního dne bylo otestováno 354 648 žáků a 138 766 zaměstnanců školských zařízení. Z testování vyšly nižší stovky pozitivních případů. O den později podstoupilo antigenní test 17 519 žáků a 10 727 zaměstnanců," uvedla mluvčí resortu Jana Schillerová.

 

Anketa

Jaký je váš postoj k testům ve školách?

Hlasovalo 2332 lidí.

 

Kromě testů platí ve školách i přísná hygienická opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Všichni musejí mít ochranu dýchacích cest, třídy by se měly pravidelně větrat a musí v nich být dezinfekce na ruce. Na podobná preventivní nařízení si někteří žáci pamatují z podzimu. Tehdy se ale z lavic vrátili domů už po několika málo týdnech.

 

 

„Nízké číslo zachycených pozitivních případů naznačuje, že dosavadní opatření měla smysl. Žáci přišli do škol z domácností, kde bylo riziko nákazy minimální,“ konstatovala hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

 

Podle šéfa statistiků Ladislava Duška se ale z dosavadních čísel nedá nic vyvozovat. "Jde zatím pouze o pilotní data ze dvou dnů, která nelze zobecňovat. Pro celkové vyhodnocení záchytů bude nutné vyčkat na uzavření dat minimálně za celý týden. Samotný efekt škol se může projevit nejdříve za 10 dní. Děti přišly do škol z domácností,“ řekl Dušek.

 

Děti trpěly, testy musely opakovat několikrát. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz