Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ománský záliv

Na dva tankery někdo zaútočil! Ropa zdražuje, USA viní Írán

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z dnešního útoku na dvě obchodní lodě v Ománském zálivu obvinil Írán. Podle něj jde o součást snahy vyvolat další napětí. Íránským cílem je podle ministra narušit dopravu ropy Hormuzským průlivem. Pompeo prohlásil, že USA ke svému závěru došly na základě informací tajné služby, typu použitých zbraní a stylu útoku. Ministr ale také sdělil, že Washington si stále přeje, aby se Teherán vrátil k jednacímu stolu.

Pompeo řekl, že USA budou bránit své vojáky a zájmy v oblasti, avšak americké plány neupřesnil a neumožnil novinářům klást otázky. Incident u Hormuzského průlivu vyvolal celosvětové obavy o bezpečnost v oblasti strategicky významné ropné trasy.

 

O zásahu v průlivu informovala Pátá flotila amerického námořnictva, která sídlí v Bahrajnu a má na starosti právě oblast Středního východu. "Americké námořní síly dostaly dvě tísňová volání v 6:12 a 7:00 místního času. Lodě námořnictva jsou v oblasti a poskytují pomoc," uvedlo podle televize Al-Džazíra americké námořnictvo v prohlášení.

 

Podle agentury Bloomberg byly poškozeny tankery Kokuka Courageous a Front Altair. Obě plavidla byla evakuována. Podle společnosti, která vlastní tanker Kokuka Courageous, byla loď pravděpodobně napadena.

 

"Trup byl poškozen nad čárou ponoru. Všichni členové posádky jsou v bezpečí, jeden byl lehce zraněn," napsala společnost Bernhard Schulte, která tanker vlastní. Loď měřící 170 metrů a plavící se pod vlajkou Panamy vezla náklad metanolu ze Saudské Arábie do Singapuru.

 

Podle společnosti nehrozí, že by se tanker potopil a z nákladového prostoru neuniká metanol. Na palubě bylo 21 námořníků. Ty společně s námořníky z druhé lodi vyzvedly íránské lodě a dopravily je do přístavu Džask.

 

Druhý tanker v potížích měří 252 metrů. Tři roky staré plavidlo norské společnosti Frontline se plaví pod vlajkou Marshallových ostrovů. Tísňové volání zachytil přístav ve městě Fudžajra ve Spojených arabských emirátech. Z hlavního města Emirátů Abú Dhabí vezla loď ropné produkty, konkrétně 75 tisíc tun.

 

Podle výkonného ředitele tchaj-wanské společnosti CPC Corp, jíž náklad patřil, dokonce existuje podezření, že loď zasáhlo torpédo, uvedl Wu I-Fang pro agenturu Reuters.

 

 

Podle společnosti Dryad Global, která sleduje námořní provoz, je tanker v plamenech a unášený proudem! Co se na palubě stalo, zatím není jasné.

 

Až 40 % veškeré ropy, kterou tankery po mořích převážejí, proplouvá přes Hormuzský průliv. Ropa podle Bloombergu zdražila po pondělním incidentu na dubajské burze o 4,5 % na 61,60 dolaru za barel (necelých 1400 Kč).

 

Íránský ministr zahraničí Dťavád Zaríf označil útok na dvě plavidla "spojená s Japonskem" v době, kdy je v Teheránu japonský premiér Abe, který se snaží zmírnit napětí mezi Spojenými státy a Íránem, za podezřelý.

 

Údajným útokem se bude ve čtvrtek zabývat i Rada bezpečnosti OSN. "Svět si nemůže dovolit konfrontaci v (Perském) zálivu," řekl Generální tajemník OSN Antonio Guterres.

 

Incident může přispět k dalšímu zvýšení napětí mezi Íránem a USA, za nímž je odstoupení USA od dohody o íránském jaderném programu a obnovení sankcí. USA nabízejí Íránu jednání, avšak Teherán to odmítá. Americký prezident Donald Trump tweetoval, že "je zatím příliš brzy i jen myslet" na dohodu s Teheránem. "Nejsou připraveni a my také ne," stojí v tweetu, jímž Trump reagoval na návštěvu japonského premiéra Šinzóa Abeho v Teheránu.

vbo tn.cz / ČTK