Nastartujme Česko

Je mi líto, že vysokoškoláci přišli o rok studentského života, říká rektor

Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 17. 12. 2020 15:01
3.12. 2020 12:01

České vysoké školy můžou mít ztrátu až dvě miliardy korun kvůli koronavirové krizi. Ale hlavně studenti přichází o praktickou výuku a zážitky ze studia. V pořadu Nastartujme Česko o tom ve čtvrtek mluvil rektor České zemědělské univerzity a předseda České konference rektorů Petr Sklenička.

Vysoké školy mají kvůli koronavirové krizi velké finanční ztráty. Ty se mohou vyšplhat až na dvě miliardy korun. "Největší ztráty jsou za pronájmy kolejí a prostor univerzit," potvrdil Sklenička. Navíc školy kromě financí bojují s tím, aby se jim podařilo zajistit kvalitní distanční výuku pro studenty. 

 

"Je smutné vidět prázdný kampus, chodby a posluchárny," řekl rektor ČZU Petr Sklenička. Školy musí podle něj ostřeji vyjednávat o požadavcích ohledně praktické výuky. "I za nejpřísnějších podmínek v malých skupinách je nutné praktickou výuku obnovit," podotkl rektor.

 

 

Nejohroženější nebo také ztracená generace. Tak jsou občas nazýváni studenti, kteří odmaturovali v době první vlny pandemie koronaviru a na vysokou školu nastoupili v době druhé vlny. "Mně je nejvíc líto, že tito studenti přišli o rok studentského života," řekl rektor.

 

 

Nejde podle něj jen o večírky a zábavu. Podle Skleničky je studium na vysoké škole také o tom, že se lidé scházejí a diskutují o látce. "Možná tím sociálním vysokoškolským životem člověk dospívá a moudří stejně jako při přijímání informací," dodal Sklenička.

 

Karel Kopeček TN.cz