zneužití pomoci

Dva podvodníci využili pandemii. Podali 256 fiktivních žádostí o kompenzace

Podvodník - ilustrační
Zdroj: TV Nova
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 28. 8. 2020
Téma:

Zlínští kriminalisté stíhají pro podvod s kompenzačními bonusy dvě osoby, které se neštítily přiživit na krizi vyvolané koronavirem. Napříč republikou si obvinění měli podávat fiktivní žádosti o vyplacení bonusů, které měly pomoci podnikatelům pomoci překonat těžké období. Dvojice si přišla na více než 700 000 korun, dalších 10 milionů vyplaceno nebylo.

Obvinění si vytipovali podnikatele z různých krajů, z veřejně dostupných zdrojů zjistili potřebné údaje a jejich jménem potom podávali fiktivní žádosti o vyplacení kompenzačních bonusů. Poškození podnikatelé neměli o jejich jednání nejmenší tušení.

 

"V období od poloviny dubna do konce července letošního roku podali obvinění nejméně 256 fiktivních žádostí o tyto bonusy," sdělila mluvčí policie Lenka Javorková.

 

Dvojice měla mít několik bankovních účtů i několik různých e-mailových adres. Peníze končily nejčastěji na herním účtu obviněného nebo je použili k úhradě běžných potřeb.

 

Policisté 38letého muže a jeho 23letou družku zadrželi v úterý v rodinném domku v okrese Jablonec nad Nisou. Při domovní prohlídce krajští kriminalisté zajistili elektronické přístroje a listinné materiály, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu, jejichž skeny byly posílány na finanční správu.

 

 

"Krajští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení začátkem července na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj, o pár dnů později pak podal trestní oznámení i Finančně analytický úřad. Vyšetřovatel muže i ženu v úterý obvinil ze zvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupachatelství. Obvinění se části trestné činnosti dopouštěli i v období, kdy byl na území České republiky vyhlášen nouzový stav," doplnila Javorková.

 

Za podvod hrozí obviněným pět až 10 let ve vězení.

TN.cz