vaping

E-cigarety už měly zabít šestého Američana! Úřady zvažují zákaz

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Aktualizováno 12.9. 2019 21:48
Téma:

Ve Spojených státech zemřel už šestý člověk na plicní onemocnění, které podle odborníků pravděpodobně souvisí s kouřením elektronických cigaret. Spojení mezi kouřením e-cigaret a plicními problémy se stále vyšetřuje. Nemocných po celých Spojených státech přibývá. K problému už se vyjádřil i prezident Donald Trump.

Spojené státy se potýkají s novým problémem, elektronickými cigaretami. Jejich ochucenou variantu kouří stále více nezletilých Američanů a na svědomí mají e-cigarety pravděpodobně už i několik lidských životů.


"Kouření elektronických cigaret je pro nás stále nové a potenciálně velmi škodlivé. Vyskytly se případy smrti a spousta dalších problémů," prohlásil americký prezident Donald Trump.


Prezident chce kouření e-cigaret, nebo-li vaping, omezit zákonem. Zakázat hodlá ochucené náplně elektronických cigaret kromě příchuti tabáku. "S prezidentovou podporou Úřad pro kontrolu potravin a léčiv vytvoří dokument, s pomocí něhož budou všechny příchutě staženy z trhu," řekl americký ministr zdravotnictví Alex Azar.

 

 


Pacientů, u nichž může nemoc souviset s kouřením elektronických cigaret, je po celých Spojených státech aktuálně 450. Hlavním příznakem nemoci jsou dýchací obtíže, k dalším pak patří horečka nebo zvracení.


Poslední případy se objevily ve státech Wisconsin, Minnesota a Illinois, kde byly hospitalizovány na tři tucty lidí. V prvním z těchto států policie včera zatkla muže, který přimíchával do náplní elektronických cigaret THC. Nelegální konzumaci THC skrze e-cigarety připustili i někteří pacienti s plicním onemocněním.

rod TN.cz