Doklad s čipem

E-občanka slibuje méně cest na úřady, Češi o ni ale příliš nestojí

Téma:

Už přes dva měsíce si Češi mohou pořídit občanské průkazy obsahující elektronický čip. Ten má usnadnit komunikaci s úřady a ušetřit čas.

E-občanky slibují přístup z pohodlí domova například do katastru nemovitostí nebo rejstříku vozidel. Ale velký zájem o ně zatím není.

 

Kdo si od července přijde pro novou občanku, dostane ji už s elektronickým čipem. Službu, která ho umožní využívat, si ale musí aktivovat. Pak teprve nemusí chodit na úřady, ale může některé úřední záležitosti vyřizovat z domova přes počítač.

 

Momentálně e-občanka nabízí třicet sedm služeb, včetně přístupu k české správě sociálního zabezpečení, nebo e-receptům. Do budoucna se má nabídka rozšiřovat.

 

Čas, který by jinak strávili na poště, ušetří například řidiči vlastnící e-občanky, kteří chtějí zjistit stav svých bodů.

 

 

Do budoucna mají držitelé e-občanek získat přístup k registru zbraní, nebo katastru nemovitostí a možná někdy i volit. Za uplynulé dva měsíce si vyzvedlo občanku 180 tisíc lidí, třetina z nich si čip aktivovala.

 

Výměna starého občanského průkazu za nový s čipem je zdarma, platíte pouze při ztrátě nebo poškození. Ti, co si pořídili e-občanku, si musí koupit také čtečku karet, tu ale mnoho obchodů s elektrem zatím neprodává. Nabízí je ale e-shopy za pár stovek korun.

 

Podle expertů by mohly e-občanky přilákat pozornost hackerů a různých podvodníků. Ministerstvo vnitra ale uklidňuje, že systém je velmi bezpečný a zatím pokus o zneužití nezaznamenalo.

Související témata:
pez, Jan Mareš TN.cz