Elektronická občanka

E-občanky už mají první majitele! Jaké jsou jejich největší výhody?

Téma:

Od začátku července už lidé na úřadech nedostanou klasickou občanku, ale elektronickou - se speciálním čipem. Díky němu by postupně mělo odpadat chození po úřadech. Zatím má e-občanku zhruba 19 tisíc lidí a třetina z nich už si čip aktivovala.

Elektronická občanka se od té staré příliš neliší. Velikost i barva jsou stejné a pokud ji neztratíte nebo ji někdo neodcizí, budete ji mít v peněžence také deset let. E-občanka má ale navíc speciální čip.
 

"Dnes je možné díky e-občance učinit různá podání prostřednictvím internetu," řekl pro TV Nova Roman Vrba, ředitel odboru eGovernment patřící pod Ministerstvo vnitra.

 

Držitelé e-občanky tak budou moci zařizovat některé záležitosti z domova přes počítač - třeba si nechat udělat výpis z trestního rejstříku nebo se podívat na výpis bodového hodnocení řidiče.

 

Do budoucna se uvažuje i o využití při elektronických volbách, dalších úkonů by navíc mělo přibývat. "Dali jsme si interní úkol, aby každý měsíc přibyla nějaká nová šlužba," doplnil Vrba.

 

 

Je ale třeba pamatovat, že nejde o plošnou výměnu průkazů totožnosti. Pokud vám však starý průkaz propadne, nový už dostanete s čipem. Pokud nebudete chtít služby e-občanky využívat, jednoduše funkce čipu nemusíte aktivovat. Aby začaly fungovat, je třeba tří číselných kódů.

 

Každý, kdo by chtěl novou občanku využívat na internetu, si musí nainstalovat aplikaci a sám si pořídit čtečku. Ta vyjde zhruba na 200 korun.

Lucie Heřmanská/ nor TN.cz