Výpadek systému

Systém e-receptů měl výpadek: Výdej léků fungoval omezeně

Lékárna Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Pokud jste si v úterý chtěli vyzvednout léky pomocí elektronického receptu, mohli jste narazit na problém. Centrální úložiště elektronických receptů mělo totiž od úterního odpoledne technické problémy. Vše se podařilo vyřešit až kolem sedmé hodiny večerní.

Dostupnost Centrálního úložiště elektronických receptů byla omezená z důvodu technických problémů. Informoval o tom v úterý odpoledne SÚKL na Twitteru. Podle mluvčí ústavu Barbory Peterové tak mohli mít pacienti problém s vyzvednutím předepsaných léků. "Může být problém s vydáváním nebo předepisováním léků," potvrdila odpoledne TN.cz Peterová.

 

K technickým problémům došlo kolem půl páté odpoledne. "Na odstranění problému intenzivně pracujeme," uvedl ústav pro kontrolu léčiv. Mluvčí Barbora Peterová odhadovala, že problém by mohl být vyřešen během pár minut. Bez problému však systém začal fungovat až kolem devatenácké hodiny.

 

Povinnost evidovat elektronicky každý vydaný recept mají přitom lékaři už od ledna 2018. Od letošního roku jim navíc za nevydání E-receptu hrozí postih. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) však v prosinci minulého roku lékaře ujišťoval, že se nemusí obávat milionového postihu za nevydaný E-recept.

 

 

V loňském roce se do systému E-receptů zapojilo více než 41 tisíc lékařů a přes 17 tisíc zdravotnických zařízení. Kromě klasického receptu na papíře mohou pacienti od lékaře dostat předpis formou SMS zprávy, e-mailem nebo do mobilní aplikace.

 

"Nejvíce SMS bylo odesláno v listopadu, a to 474 tisíc. Konečná roční bilance činí 3 miliony SMS a 492 tisíc e-mailů," uvádí ministerstvo.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pan TN.cz