VÍKENDOVÁ VÝZVA

E-shop, který Kremlíkovi zlomil vaz: Zdarma na něm pracuje šedesát lidí!

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
Publikováno 25. 1. 2020
Téma:

Výzva na sociální síti dala dohromady šedesát programátorů, kteří teď druhým dnem v pražských Holešovicích vyvíjejí systém pro e-shop na elektronické dálniční známky. Sporná zakázka na jeho vývoj za 400 milionů korun zlomila před pár dny vaz ministru dopravy Kremlíkovi. Až bude hotovo, chtějí programátoři předat celý projekt státu zadarmo.

Nejen Češi, ale také lidé z Brazílie a Slovenska se podílejí na tom, aby Česká republika měla systém na prodej elektronické dálniční známky, a to zcela zdarma.


Společně mají jediný cíl, vytvořit ho za víkend a ukázat státu, že nemusí vyjít na sta miliony korun. Zapojit se do projektu prý chtělo na 300 lidí. "Všem těm, které jsme odmítli, děkuju a zároveň se omlouvám. My jsme se museli spokojit s šedesáti dobrovolníky, abychom to zvládli uřídit," prohlásil organizátor projektu Tomáš Vondráček.


Podle organizátorů jde zatím vše podle plánu. Základní rozhraní e-shopu jsou už prý hotová. Propojit je teď musí s dalšími částmi systému. Vývojáři pracují i přes noc. "Je tady kompletně zajištěný catering a spací zóna. Máme karimatky a deky, ale na ty dvě tři hodinky se to dá vydržet," popsal programátor a organizátor Michal Fedorko.

 


Organizátoři neměli na přípravu projektu ani celý týden. Softwarový maratón zvaný hackaton vznikl kvůli předražené zakázce, která vedla k politické šarádě. Vladimír Kremlík skončil v čele ministerstva dopravy, novým ministrem se stal zároveň šéf průmyslu Karel Havlíček a ve hře je trestní oznámení, které chce podat premiér.


V neděli by se měl premiér a ministr Havlíček přijít na projekt podívat. Hackaton sleduje i předseda Pirátů a softwarový vývojář Ivan Bartoš. "Lidé, kteří by mohli být s rodinou, tak chtějí ukázat, že i zakázky, za které stát utrácí stamiliony, se dají dělat efektivně. Je tady super atmosféra. Myslím si, že to zvládnou a to jádro, ten prototyp toho softwaru v neděli spatří světlo světa," řekl.


Hackaton potrvá do nedělní 18. hodiny. Výsledkem má být základ systému, který ale musí dostat ještě přesnou podobu a také části, s nimiž mohou pracovat jen IT dodavatelé s bezpečnostní prověrkou.
 

rod TN.cz