Česká obchodní inspekce

E-shopy v době pandemie: Drtivá většina hřešila, odhalily kontroly

Nakupování na internetu - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
20.9. 2020 5:50
Téma:

Protože byla na jaře velká část obchodů v Česku zavřená, přesunuly se nákupy více na internet. Na e-shopy se ve druhém čtvrtletí více zaměřila také Česká obchodní inspekce (ČOI). Kontroly odhalily problémy u bezmála 80 procent internetových prodejců.

Oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku bylo v tom druhém ze strany ČOI o 15 procent víc kontrol internetových obchodníků, celkem 193. Problémy, porušení zákonů a předpisů inspektoři odhalili skoro u 80 procent kontrolovaných.

 

"Výsledky kontrol opět potvrdily, že v oblasti internetového prodeje je stále porušována platná legislativa a tím i práva spotřebitelů. V důsledku výskytu koronaviru ČOI zaznamenala nárůst nových podnikatelských subjektů zabývajících se touto moderní formou obchodování,“ říká k výsledků kontrol ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

 

Konkrétně inspekce odhalila porušení zákonů ve 150 případech, což je při necelých 78 procentech kontrol. 

 

 

"Provozovatelé e-shopů stále opomíjejí informovat spotřebitele o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo neposkytují informace související s uplatněním práva zboží reklamovat. Kontrolované osoby se také dopouštějí nekalých obchodních praktik při prodeji výrobků, kdy jde často o poskytování nepravdivých, nebo částečně pravdivých informací. Nebo informace důležité pro rozhodnutí spotřebitele o koupi zcela chybí," vypočítává mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

Nejvíc kontrol provedli inspektoři, v jejichž působnosti jsou Moravskoslezský s Olomouckým krajem. A zároveň se ukázalo, že e-shopy působící v těchto dvou regionech hřešily nejčastěji - ze 64 kontrol byly bez poskvrnky pouhé čtyři, tedy asi šest procent.

 

Přehled provedených kontrol:

 

 

A jaké prohřešky tedy byly nejčastější? V 79 případech nedostali zákazníci informaci o tom, jak a kde mohou zboží reklamovat.

 

"V 75 případech prodávající neinformoval žádným způsobem spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, ve 63 případech bylo zjištěno klamavé konání prodávajícího vůči spotřebiteli ve smyslu poskytování nepravdivých informací či informací uvádějících v omyl," přiblížil nejfrekventovanější prohřešky Fröhlich.

 

Sedmapadesátkrát prodejce "opomenul spotřebiteli poskytnout podstatné informace o výrobku či službě, popřípadě informace zatajil nebo je poskytl nejasným, nejednoznačným či nesrozumitelným způsobem."

 

Osmnáctkrát e-shopy chybovaly při reklamacích - buď je odmítly přijmout úplně a neposkytly písemné potvrzení, nerozhodly o nich nebo je nestihly vyřídit včas. Celkem obchodníci zákon o ochraně spotřebitele při kontrolách ČOI od 1. dubna do 30. června porušili 323krát. Z toho vyplývá, že e-shopy měly často "na triku" víc než jeden prohřešek.

 

 

Obchodní inspekce zároveň v tom samém období pravomocně uložila 128 pokut za celkem 1 125 800 korun. Ty se ovšem netýkají e-shopů kontrolovaných od začátku dubna do konce června. Než totiž pokuty nabydou právní moci, trvá to klidně rok a půl i déle.

 

"Nejvyšší pokutu - 200 000 korun - uložila ČOI společnosti Deal Extreme Czech s.r.o., která se na svých webových stránkách www.ttop.cz dopustila mimo jiné nekalých obchodních praktik spočívajících v uvedení podstatných informací o právu na odstoupení od kupní smlouvy nejasným a nejednoznačným způsobem," přiblížil Fröhlich.

 

Dodal, že u zakoupených výrobků také chyběl český návod, e-shop řádně neinformoval o možnosti zboží reklamovat a na požádání dokonce nevydal doklad o koupi.

 

80 tisíc pak musí zaplatit e-shop www.luko.cz, který podle obchodní inspekce dodával zákazníkům oblečení s jiným složením, než jaké sliboval. Týkalo se to třeba košil a halenek.

 

 

Zbylé pokutované hříšníky najdete v tabulce, kterou mluvčí ČOI redakci TN.cz zaslal. Zároveň upozornil na jeden atypický případ.

 

"Jeden prodejce dostal pokutu, přestože neprovozoval své vlastní webové stránky, ale prodával přes Aukro.cz (pokuta 20 000 korun). Tuto pokutu tedy nedostal provozovatel Aukro.cz, ale společnost SOFTEC s.r.o. prodávající přes tento webový portál," vypíchl Fröhlich.

 

TN.cz