Počasí

Českem se prohnala vzácná "zimní bouře" s blesky! Lidé ji natočili

Sněhová bouře
Zdroj: Getty Images
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
14.1. 2021 14:08
Téma:

Prahu v noci na čtvrtek zasáhla zimní bouřka, která s sebou přinesla silné sněžení a blesky. Podle meteorologů se v Česku jedná o poměrně výjimečný jev.

Během noci na čtvrtek se v Česku vyskytly ojedinělé bleskové výboje spojené se silným sněžením. Thunderstorm, jak tento jev nazývají meteorologové, zaznamenali především obyvatelé Prahy, Plzeňska a Krušných hor.

 

"V noci na dnešek postupovala od Severního moře nad střední Evropu slábnoucí tlaková níže a na její studené frontě docházelo k četnému výskytu bouřek hlavně nad severovýchodní polovinou Německa. K výskytu ojedinělých bouřek pak došlo i na území Čech a Rakouska," informoval Český hydrometeorologický ústav.

 


"Mluvíme o zimní bouřce, ty jsou v Česku poměrně raritou a vyskytují se nejčastěji na přechodu studených front. V posledních letech stojí za zmínku bouřka z 3. února 2019, nebo z 22. prosince 2018,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 

 


Nejedná se však o jev, se kterým se můžeme setkat jen v posledních letech. "V kronikách najdeme, že například v roce 1517, se vyskytla zimní bouřka, doprovázená i krupobitím a silným větrem,“ dodala Honsová.

 

Zaznamenali jste výskyt zimní bouřky? Pošlete nám fotku nebo video na zpravy@nova.cz

 

Sněhová bouře Filomena napáchala spoušť ve Španělsku. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související témata:
TN.cz