Koronavirus

V Rakousku testují méně, Německo zakazuje kontakt! Takhle bojují sousedé s pandemií

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 20:09
13.1. 2021 16:26
Téma:

Pandemie koronaviru i nadále sužuje celý svět. Česká republika se aktuálně nachází v nejvyšším 5. stupni systému PES. Celkově se u nás nakazilo už více než 800 tisíc lidí. Německo uvažuje o prodloužení opatření až do Velikonoc. Slováci se mohou scházet pouze v rámci rodiny.

Slovensko

Na Slovensku se onemocněním covid-19 nakazilo už více než 200 tisíc lidí a 3 102 nakažených nemoci podlehlo. V sobotu bylo v zemi otestováno 12 844 lidí, přičemž zhruba 30 procent testů bylo pozitivních.

 

Slovenská vláda od Nového roku zpřísnila v zemi protiepidemická opatření. Lidé se mohou stýkat jen v rámci vlastní domácnosti. I nadále platí zákaz vycházení s výjimkou cesty do práce a nezbytných nákupů a pochůzek.

 

Od 1. ledna Slovensko uzavřelo také skiareály. Zavřené musejí být i obchody s oblečením. Restaurace mohou vydávat pouze přes výdejní okénko. Zavřené jsou i kostely. Konat se však mohou pohřby, svatby a křty, ale maximálně v počtu šesti lidí.

 

 

 

Německo

 

V Německu, které má přes 80 milionů obyvatel, se nakazily už skoro dva miliony lidí. Celkově nemoci podlehlo už více než 42 tisíc lidí. Země se aktuálně nachází v přísném celostátním lockdownu, který by mohl podle německé kancléřky Angely Merkelové trvat až do Velikonoc.

 

"Musíme omezit sociální kontakty na absolutně nezbytné minimum. Proto se vracíme k březnovému opatření, kdy se lidé z jedné domácnosti mohou setkat maximálně s jednou osobou, která s nimi společně nežije," oznámila německá kancléřka Angela Merkelová.

 

 

Země se snaží své obyvatele masivně testovat. Celkově bylo v Německu od začátku pandemie provedeno zhruba 35 miliónů testů, přičemž 9. ledna byl podíl pozitivních záchytů z celkově provedených testů 16,3 procenta.

 

V Německu platí omezení volného pohybu. V nejhůře zasažených regionech se mohou obyvatelé od domova vzdálit maximálně na 15 kilometrů. Zavřená je také většina obchodů a služeb.

 

 

Rakousko

 

Celostátní lockdown platí také v Rakousku. Od 26. prosince jsou restaurace, bary, hotely, fitness centra nebo malé obchody zavřené. Lidé mohou vycházet ze svých domovů jen kvůli práci a v případě neodkladných záležitostí.

 

Celkový počet případů nákazy covid-19 překonal v alpské zemi hranici 380 tisíc. Nemoci k 13. lednu podlehlo 6 819 lidí. Rakousko na rozdíl od České republiky testuje méně. 10. ledna provedlo pouze 1,98 testů na tisíc obyvatel. Česká republika provedla 5,46 testu na tisíc obyvatel. Každopádně podíl pozitivních záchytů byl v Rakousku nižší, a to 12 procent. 

 

 


Polsko

V Polsku se od začátku pandemie nakazilo už více než 1,4 milionu lidí. Počet obětí se vyšplhal k 31 tisícům. Za poslední týden se v Polsku provedlo průměrně 45 tisíc testů. 10. ledna byl podíl pozitivních záchytů z celkově provedených testů 19,8 procenta.

 

Od 28. prosince do 17. ledna platí v zemi celostátní lockdown. Zavřené jsou hotely, sjezdovky a nákupní centra s výjimkou obchodů se základními potřebami.

 

Situace v nemocnicích zůstává kritická. Na JIP zbývá 20 % lůžek. Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz