Poslední vlna

EET zasáhne kadeřnice i právníky. Různé DPH u piva Schillerová hájí

František Bůžek
František Bůžek
Aktualizováno 6.2. 2020 20:00
Téma:
EET

Poslední vlnu elektronické evidence tržeb, která se má dotknout řemeslníků, ve čtvrtek představila ministryně financí Alena Schillerová. Závěrečná fáze EET má být spuštěna 1. května.

Poslední vlna elektronické evidence tržeb zasáhne kadeřnice, právníky, účetní, lékaře, ale například i stánkové prodejce či autoservisy. Takzvaného zvláštního papírového režimu evidence tržeb mohou využít v případě, že nejsou plátci DPH a nemají více než dva zaměstnance a jejich příjmy za rok nepřesáhnou 600 tisíc korun.

 

Ministryně financí si od zavedení EET slibuje hlavně lepší výběr daní. Systém dlouhodobě kritizuje současná opozice a napadla ji u Ústavního soudu. EET je podle ní spojena s diskriminací drobných podnikatelů a k lepšímu výběru daní nevede.

 

Kritika se na ministryni v posledních dnech snesla také kvůli odlišným sazbám DPH na pivo, které se spuštěním této vlny souvisí. Na točené pivo nebo limonádu, které si lidé dají v restauraci, bude od května platit snížená sazba DPH ve výši 10 procent. Jenže třeba na točené pivo, jež budou lidé pít mimo restaurační zařízení, bude nadále platit základní sazba DPH ve výši 21 procent.

 

 

Druhá vlna EET byla spuštěna v březnu 2017 a cílila především na maloobchody a velkoobchody. První vlna započala už v prosinci 2016. Týkala se hoteliérů, restaurací a poskytovatelů ubytování.

TN.cz