Nekropole Dahšúr

Egypt má nové lákadlo pro turisty, zpřístupnil unikátní pyramidu

Téma:

V Egyptě byla veřejnosti poprvé zpřístupněna 4600 let stará Lomená pyramida faraona Snofrua. Tamní vláda chce takto turisty přilákat nejen do země, ale také na méně známé památky.

Nová vábnička pro turisty leží v nekropoli Dahšúr čtyřicet kilometrů jižně od Káhiry. Poprvé otevřené prostory pyramidy, díky neobvyklému tvaru nazývané Lomená, je sem mají nalákat například z Gízy a jiných návštěvníky přeplněných míst.

 

Odborníci se domnívají, že 101 metrů vysoká stavba je prvním pokusem o postavení pyramidy s hladkými stěnami. Návštěvníci si během procházení osmdesátimetrovou chodbou ke dvěma komorám udělají také obrázek o její konstrukci. Pod zemí se toho podle archeologů ale ukrývá ještě víc.

 

"Během průzkumu jsme zjistili, že v této oblasti je hodně skrytých hrobek a v nadcházejícím měsíci začneme s dalšími vykopávkami," řekl generální tajemník nejvyššího památkového úřadu Mostafa Waziri.

 

 

Průzkumy nedaleko pyramidy začaly před rokem a egyptští památkáři při nich objevili desítky artefaktů. Například hliněné rakve se zachovalými mumiemi a dřevěnými pohřebními maskami.

pan, Kristina Tůmová TN.cz