Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Muhammad Mursí

Egyptský exprezident zemřel přímo u soudu! Při stání omdlel

Egyptský exprezident Muhammad Mursí
Zdroj: Profimedia
Egyptský exprezident Mursí zemřel

Někdejší islamistický egyptský prezident Muhammad Mursí zemřel u soudu. S odvoláním na egyptskou státní televizi o tom informovala agentura Reuters.

V čele Egypta byl Mursí od 30. června 2012 do svého svržení armádou 3. července 2013. Mursí podle televize omdlel při soudním stání a následně zemřel.

 

Dnešní soud se týkal Mursího obvinění ze špionáže spojené s údajným spiknutím s palestinským islamistickým hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Exprezidentovo tělo bylo podle egyptské státní televize odvezeno do nemocnice.

 

Hlavou státu byl Mursí zvolen v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Do voleb šel jako kandidát islamistického a nyní zakázaného Muslimského bratrstva a šéf Strany svobody a spravedlnosti (FJP).

 

 

Mursího sesadila armáda po masových protestech proti jeho vládě v roce 2013 a následně tvrdě zakročila proti Muslimskému bratrstvu - Mursí a mnoho jeho spojenců bylo zatčeno.

 

Ve vězení si nyní 67letý exprezident odpykával 20letý trest za podněcování k násilí a zabíjení demonstrantů při protestech v prosinci 2012, odsouzen byl také na doživotí za špionáž pro Katar, což v Egyptě znamená 25 let vězení. Souzen byl i v řadě dalších kauz.

epa tn.cz / ČTK