bouře v německu

Eiffelovku zasáhl blesk, z Německa hlásí oběti, bouřky udeřily i v Česku!

Lucie Krošová
Lucie Krošová
Aktualizováno 6. 6. 2021 6:19
5.6. 2021 18:08
Téma:

Silné přívalové deště a následné povodně si na západě Německa vyžádaly už jednu oběť. Zemřel dělník poté, co tunel, ve kterém pracoval, zaplavila voda. Kvůli extrémnímu počasí skončila v nemocnicích řada lidí včetně dívky (12), kterou zasáhl výboj blesku. Bouře se postupně přesouvají do Česka.

Německo od čtvrtka bičují silné bouřky s přívalovými dešti a kroupami. Nejvíce škody zatím napáchaly ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.

 

Hasičské sbory už z této oblasti přijaly desítky tisíc volání o pomoc. Ve městě Kleve voda vystoupala v ulicích tak vysoko, že v jízdě nemohl pokračovat ani hasičský vůz. Výjezdy se většinou týkaly plných sklepů, bytů v přízemí a obchodů.

 

 

Stovky záchranářů se pak kvůli bouři musely přemístit do okresu Rhein-Sieg. Přibližně 490 záchranných misí probíhalo ve městě Hennef, uvedl mluvčí hasičů. Mnoho sklepů přeteklo a svahy se začaly bortit. Voda vyplavila podchod místního vlakového nádraží.

 

 

V Neuss a Dormagen napršelo za hodinu více než 30 litrů vody na metr čtvereční, na dalších místech dokonce i 40 litrů. Kroupy dosahovaly velikosti až dvou centimetrů a poryvy větru zesílily až do rychlosti 75 kilometrů za hodinu, informoval zpravodajský portál Focus.

 

GALERIE: Bouřky v Německu

1
/
5
Zdroj: Profimedia / David Young / dpa
Bouřky v Německu - 3

 

V pátek večer pak záchranáři zasahovali i v Düsseldorfu, kde blesk způsobil několik zranění ve skupině deseti cyklistů. Nejhůře dopadla dvanáctiletá dívka, která po výboji spadla pod kola projíždějícího auta. Skončila v kritickém stavu v nemocnici.

 

 

Z Německa příšly i zprávy o první oběti. Silný déšť během odpoledne rozvodnil říčku Nesenbach a příval vody smetl na staveništi v tunelu ve Stuttgartu lešení s dělníky. Jeden z nich se utopil, dalšího se podařilo hasičům zachránit. V nemocnici skončili ještě dva lidé, kteří se snažili při neštěstí pomáhat.

 

 

V sobotu německá meteorologická služba vydala varování před extrémními bouřemi s prudkým deštěm a krupobitím pro několik spolkových zemí. V některých oblastech už kvůli silnému větru platí třetí stupeň nebezpečí. Meteorologové očekávají, že bouře ubere na intenzitě až v neděli, v noci by se měly totiž postupně přesouvat dál na východ - do Česka.

 

 

Do Eiffelovy věže udeřil blesk

 

Některé oblasti severní Francie v pátek vyhlásily pohotovost - a to poté, co Paříž a další části země zasáhly silné lijáky a Eiffelovu věž zasáhl blesk.

 

Obyvatelé v Nordu, Pas-de-Calais a Aisne byli varováni, aby očekávali silné bouře s krupobitím, větrem a možností lokálních bleskových povodní.
 

 

Bouřky se přesouvají do Česka

 

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už v pátek přišel s varováním před silnými bouřkami, v sobotu vydanou výstrahu ještě zpřísnil. Podle té nové se mohou na západě a jihozápadě Česka vyskytnout i velmi silné bouřky, experti navíc platnost výstrahy protáhli až do nedělního večera. V tomto článku najdete podrobnosti i srážkové mapy na celý víkend a začátek příštího pracovního týdne.

 

Pohled na radar ve 20:10:

 

Bouřky a přívalové deště potrápily Česko i v květnu. Jak to vypadalo po bleskových povodních, se podívejte v reportáži:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz