Podezření Bruselu

EK: Operátoři T-Mobile a O2 porušují antimonopolní předpisy

Mobilní operátoři
Zdroj: Getty Images, TN.cz
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 13:42
7.8. 2019 13:16

Evropská komise podezírá české mobilní operátory O2 a T-Mobile a provozovatele telekomunikační infrastruktury CETIN, že porušují antimonopolní podmínky EU. Informovala o tom ve středečním prohlášení

Komise předběžně dospěla k závěru, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma českými operátory omezuje hospodářskou soutěž a brání inovacím. Operátoři tak podle eurokomisařů nejsou motivovaní své služby zlepšovat ve prospěch uživatelů, píše EK na webu.

 

Evropská komise zatím firmám zaslala prohlášení o námitkách, které ještě neznamená obvinění a nepředjímá výsledek šetření. Operátoři se teď mohou k případu vyjádřit. Pokud by se podezření potvrdila, hrozí společnostem pokuta ve výši až 10 % ročního obratu.

 

"V tomto případě se obáváme, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v Česku omezuje hospodářskou soutěž v hustěji osídlených částech země," uvedla komisařka odpovědná za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová.

 

 

Sdílení sítí je podle EK běžná praxe, která může pomoci snížit náklady, zvýšit efektivitu a usnadnit další rozvoj. To se ale v Česku podle předběžných závěrů Komise neděje. Formální šetření zahájili eurokomisaři už v říjnu 2016.

 

Společnost O2 převedla svou mobilní infrastrukturu a velkoobchodní služby na společnost CETIN, která funguje jako správce. S operátorem T-Mobile navázala spolupráci v roce 2011 a neustále ji rozšiřují. V současnosti se týká všech generací mobilních technologií a zhruba 85 % obyvatel.

TN.cz