Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jaderná energie

Elektrárna Dukovany odstavila druhý blok! Rozběhne jej až v létě

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: TN.cz
Ilustrační foto

Energetici v pátek po páté hodině odpoledne odpojili druhý blok jaderné elektrárny Dukovany od přenosové soustavy. Plánovaná odstávka bude trvat necelé dva měsíce kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé, plánované údržbě a kontrolám a kvůli modernizaci částí zařízení, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Výkon bloku operátoři začali snižovat už v poledne. Zbývající tři bloky Dukovan jsou v provozu. V odstaveném bloku odborníci provedou 30 významných technických a modernizačních akcí včetně instalace třetího čerpadla chlazení bazénu skladování použitého paliva nebo instalace nových regulačních armatur na systému odkalů parogenerátorů.


"V rámci primárního a sekundárního okruhu provedou technici kontrolu a čištění reaktoru, servis hlavních cirkulačních čerpadel a parogenerátorů nebo údržbu zařízení obou parních turbín. Pokračovat bude také rekonstrukce podružných rozvaděčů i obnova ochran systémových rozvoden 6 kV," řekl Bezděk. Snížení výroby se odběratelů elektřiny nedotkne. ČEZ elektřinu zajistí ze svých dalších zdrojů.


"Dukovany mají za sebou úspěšné tři měsíce plného provozu všech čtyř výrobních bloků, díky čemuž se nám od začátku roku podařilo bezemisně a bezpečně vyrobit téměř šest milionů MWh elektřiny. Současně jsme se intenzivně připravovali na nadcházející odstávku, tak, abychom na konci června mohli blok uvést zpět do plného bezpečného a spolehlivého provozu," vysvětlil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

 


Jaderná elektrárna už měla letos odstavený třetí blok. Po více než dvouměsíční plánované odstávce začal elektřinu znovu dodávat v polovině února. Dukovanská elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Letos elektrárna dodala 14,25 TWh elektřiny.
 

rod tn.cz / ČTK