budoucnost průmyslu

Elektromobily a auta bez řidiče budou brzy realitou. Vláda má plán

Samostatná auta bez řidičů nebo tichá doprava - tak by měla vypadat blízká budoucnost i v České republice. O vývoji českého automobilového průmyslu dnes debatují v Mladé Boleslavi politici a experti z oboru.

Co se týče nových technologií, ty by mohlo mít Česko v podstatě hned. Chybí ale legislativa a některé novinky jsou poměrně drahé, a tím pádem pro lidi nedostupné. Velký tématem v Mladé Boleslavi jsou elektromobily a že český automobilový průmysl musí projít velkými změnami, a to relativně rychle.

 

"Automobilový průmysl je tahounem naší ekonomiky. Vytváří skoro 10 % hrubého domácího produktu, zaměstnává stovky tisíc lidí. Technologické změny, kterými průmysl projde v příštích letech, jsou obrovské. My to musíme zachytit, protože pokud se náš průmysl udrží a bude modernizován, znamená to udržení pracovních míst a konkurenceschopnosti," myslí si Bohuslav Sobotka, který se jednání v Boleslavi také účastní.

 

Změny jdou podle něj trojím směrem:

Elektromobilita - automobilky jsou tlačeny, aby produkovaly vozy se stále nižšími emisemi

 

Autonomní řízení - auta, která budou jezdit sama

 

Digitalizace výroby - bude znamenat změnu technologických procesů při výrobě automobilů

 

 

O těchto tématech také dnes v Mladé Boleslavi jednají. Aby ale český automobilový průmysl zůstal konkurenceschopný, musí určité kroky udělat také vláda.

 

"Vláda musí vytvořit infrastrukturu, počínaje digitálním vzděláváním, přes podporu vědy a výzkumu zaměřenou do této oblasti, ale musíme také zajistit infrastrukturu na dálnicích a ve městech. To znamená chytré dálnice, chytrá města. Musíme také zajistit dostatek elektrické energie a dostatek dobíjecích stanic na elektromobily," popsal premiér.

 

Co se týče elektromobilů, na ty už má vláda konkrétní akční plány. "Dnes budeme mluvit o tom, jestli je to dost, jestli nejsou nové nápady, kterými bychom to mohli doplnit. Potřebujeme zpřístupnit elektromobilitu pro větší počet našich lidí. Velkou roli bude hrát cena," zakončil Sobotka.

mom/Eliška Zvolánková TN.cz