Rány osudu

Elon Musk přiznal vážnou nemoc, bojuje s ní celý život. Nedá se léčit

Elon Musk
Zdroj: Profimedia
Elon Musk
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
9.5. 2021 9:25
Téma:

Miliardář a vizionář Elon Musk přiznal, že od narození trpí Aspergerovým syndromem, který se běžně označuje jako mírnější druh autismu. Jedná se o neléčitelné postižení nervového systému. Musk si do svého soukromí veřejnost nepouští, proto prohlášením všechny překvapil.

Elon Musk trpí Aspergerovým syndromem. Slavný podnikatel a vizionář to přiznal v americké komediální show Saturday Night Live. Prohlásil, že je prvním člověkem s tímto onemocněním, který v pořadu vystupuje. 

 

Musk neproslul jen jako vizionář, ale i svou prostořekostí. A právě lidé trpící syndromem, který patří mezi poruchy autistického spektra, mívají potíže v komunikaci a společenských vztazích.

 

Podnikatel si z toho dělal legraci. "Občas zveřejňuji zvláštní věci, ale můj mozek tak prostě funguje. Všem, které jsem kdy urazil, bych chtěl říct, že jsem znovuvynalezl auta na elektřinu a posílám lidi na Mars ve vesmírné lodi. Jak jste si mohli myslet, že budu normální a v klidu?" řekl v show.

 

 

Jak zvládá život s Aspergerovým syndromem, Musk podrobněji nerozvedl. S vtipkováním ale neotálel. Jeho příznivci rok čekají na vysvětlení, jak se čte jméno miliardářova syna X Æ A-12. "Kočka, která přeběhla přes klávesnici," odpověděl pobaveně.

 

Lidé s tímto syndromem bývají na rozdíl od autistů většinou společenští, potíže s komunikací ale mají také. Potřebují si vytvářet a opakovat denní rituály. Jakmile jim je někdo naruší, může to vést k úzkostné, ale i agresivní reakci. Bývají nadprůměrně chytří, rádi se upínají na jednu věc a ta je pro ně naprostou prioritou. Dokáží si zapamatovat ohromné množství faktů, obvykle jim však chybí abstraktní představivost.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o Muskově vesmírné společnosti:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz