Zůstaňte doma

Epidemie chřipky udeřila! Na Vysočině zavírají školy i nemocnice

David Pik
David Pik
Aktualizováno 29.1. 2020 22:23
Téma:

V Česku stále stoupá počet nemocných chřipkou. Některé části republiky už hlásí překročení epidemického prahu, čísla stoupají třeba na Vysočině. Kvůli nemoci už tam museli dokonce zavřít některé školy, školky a sociální nebo zdravotní zařízení.

Hranici chřipkové epidemie překročilo například Žďársko, mají tam 1857 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Čtyřiasedmdesátiletý muž tam s chřipkovým onemocněním leží ve vážném stavu v nemocnici. Zavřená je od středy do příštího týdne základní škola ve Strážku na Ždársku, kde je v tuto chvíli nemocných šedesát procent dětí. Ze stejného důvodu zavřeli mateřskou školu v Lukách nad Jihlavou.

 

Další instituce, jako třeba soukromá nemocnice v Humpolci nebo domov důchodců v Prosečí na Pelhřimovsku zakazují z preventivních důvodů návštěvy. Zákaz návštěv platí i v jihlavském Alzheimer centru. "Je to jediná cesta, jak zabránit tomu, aby se nám tady nemnožily respirační nebo chřipková onemocnění," vysvětluje uzavření Alzheimer centra ředitelka Renata Horňáková.

 

 

Speciální protichřipková opatření musí dodržovat i personál. "Používají roušky, zvýšeně dezinfikují ruce, zvýšeně se dezinfikují také povrchy," doplňuje Horňáková.

 

Ordinace a čekárny u lékařů jsou plné, pacienti si stěžují na kašel, rýmu a bolest v krku. "Dítě má kašel a rýmu, nemocní jsme doma tak nějak všichni," bilancuje nemocná maminka Miroslava Nováková.

 

Nejlepší ochranou proti chřipce je očkování, jenže to u nás využívá jen pět procent lidí. Co dělat, pokud očkovaní nejste a cítíte na sobě symptomy nákazy? "Určitě je lepší zůstat doma. Můžete využít volně dostupné léky na kašel a na rýmu, je dobré tlumit teplotu. Když se po třech dnech stav nelepší, tak navštivte lékaře," doporučuje dětská lékařka Sylva Lerchová.

TN.cz