situace v Česku

Klesá počet nových nakažených, ale i testovaných. Epidemie brzdí pomalu

Žena s rouškou
Zdroj: Profimedia, TONDA TRAN / CNC
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
4.12. 2020 5:45
Téma:

Přestože se ještě před pár týdny Česká republika potýkala s enormním nárůstem nakažených, nyní to vypadá, že epidemie začala zpomalovat. Ubývá však nejen nových potvrzených případů, ale také provedených testů.

Na přelomu října a listopadu dosahovaly denní nárůsty počtu nakažených velmi vysokých čísel, kdy laboratoře odhalovaly až 15 tisíc nových případů za den, nyní se situace začala postupně zlepšovat a čísla klesají.

 

Vývoj počtu potvrzených případů za poslední měsíc:


 

Snižuje se však také počet testů, laboratoře jich v současné době provádí okolo 20 tisíc denně. To je značný rozdíl oproti začátku listopadu, kdy ministerstvo zdravotnictví ohlašovalo přes 40 tisíc provedených testů za jeden den.

 

Vývoj počtu testů:

 

 

Údaje ministerstva zdravotnictví ale přináší také dobrou zprávu. Pomalu se totiž snižuje i podíl potvrzených případů nákazy na počet provedených testů. Ten byl na začátku listopadu enormní a tvořil až 34,6 %.

 

Vývoj podílu nakažených:


I když se toto číslo snižuje mnohem pomaleji než počet nově nakažených, pokles je patrný. V pondělí 30. listopadu byl podíl 16,2 %, což je nejnižší číslo za poslední dva měsíce.

 

 
Od začátku pandemie laboratoře v Česku potvrdily koronavirus u více než 535 tisíc lidí. Díky zlepšující se situaci vláda rozvolnila zavedená opatření. Od čtvrtku se tak otevřely například obchody, restaurace a provozovny služeb. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

 

Zatímco v Česku se opatření rozvolňují, jiné státy prodlužují karanténu. Další informace se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz