Black Friday

Epidemie dopadla i na Black Friday. Češi si slevy užijí jen přes internet

Black Friday
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
18.11. 2020 5:50
Téma:

Kromě potravin, lékáren nebo benzinek jsou obchody v Česku od 22. října uzavřené. Elektroniku, oblečení, kosmetiku a další zboží je tak možné zakoupit pouze přes internet. To má vliv i na slevovou akci Black Friday. Některé zákazníky může odradit, že se na výrobky nemohou před koupí podívat osobně. Další o slevy přijdou úplně.

Zatímco za velkou louží si nízké ceny zákazníci užívají během jediného pátku, a sice po Dni díkůvzdání, čeští obchodníci k akci Black Friday přistupují jinak. Slevy často nabízejí i po několik týdnů. Letos ji ale ovlivnila koronavirová epidemie.

 

Vládní opatření už na konci října uzavřela obchody i řadu služeb kromě potravin, lékáren nebo čerpacích stanic. Výhodné nákupy většinou vánočních dárků si tak Češi mohli a stále mohou užít pouze přes internet, v kamenných pobočkách je možné si zboží pouze vyzvednout.

 

Prodejny, které nemají vlastní e-shop, svým zákazníkům letos slevy na Black Friday vůbec nabídnout nemohou. I kdyby se v příštích dnech rozvolnil systém PES, ani ve čtvrtém stupni obchody s elektronikou, oblečením či kosmetikou neotevřou. Internetoví prodejci a jejich příznivci tak mají velkou výhodu.

 

 

Nabídkami na výhodné nákupy ale nemusejí nalákat úplně všechny. Některé zákazníky může odradit, že si nemohou zboží vybrat osobně. Internetové nákupy tak nejspíš skončí jeho vrácením častěji než při nakupování v kamenných prodejnách.

 

Podle loňských odhadů utratili Češi při listopadovém nákupním šílenství přibližně 900 milionů korun. Podle ekonoma Lukáše Kovandy utrácejí muži na Black Friday průměrně 4000 korun, ženy 3500 korun.

 

Ve Spojených státech doprovází Black Friday kromě slev i násilí, lidé se nezřídkakdy o zboží poperou. Od roku 2006 zemřelo při bitkách v obchodech přinejmenším 11 lidí a zhruba 110 se zranilo. 

 

Některé známé osobnosti i běžní lidé tak začali Black Friday bojkotovat a jako alternativu "slaví" Buy Nothing Day, tedy den, během kterého si nekoupí jedinou věc.

 

 

Black Friday letos v Americe připadá na 27. listopadu. A právě do tohoto pátku trvají u řady e-shopů slevy, které odstartovaly už na začátku měsíce, i v Česku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz