Kyberkriminalita roste

Epidemie nahrává hackerům! Jejich útoky eviduje pětina nemocnic

Hackerský útok na nemocnici
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
15.4. 2020 19:35
Téma:

V Česku přibývá hackerských útoků na zdravotnická zařízení. Za posledních pár měsíců zaznamenali odborníci tři velké útoky na nemocnice. Měsíčně čelí české nemocnice stovkám pokusů o prolomení jejich zabezpečení, v minulém roce napadli hackeři zhruba pětinu z nich.

Nemocnice, ústavy a další zdravotnická zařízení patří mezi nejzranitelnější vůbec. Uchovávají velké množství osobních dat, a tak měsíčně evidují stovky pokusů o zavirování. A současná krize kvůli koronavirové pandemii hackerům jen nahrává, protože se nedostává personálu - jak toho zdravotního, tak IT.

 

"Jsou placené z veřejných rozpočtů a mají podfinancovaný stav, který se projevuje nedostatkem zkušených IT pracovníků a celkově slabším povědomím o bezpečnosti. Slabinou jsou rovněž zastaralé operační systémy, které není vždy snadné aktualizovat," uvedl Jakub Kejval z poradenské společnosti Bureau Veritas.

 

Hackeři nejčastěji využívají neznalosti pracovníků v nemocnicích. Stačí neopatrné kliknutí na přílohu v e-mailu a celá nemocnice může být paralyzovaná. "Mezi nejzákeřnější se řadí útoky s pomocí vyděračských programů, které dorazí do nemocnice v běžné elektronické poště jako příloha," sdělil Martin Hořický z poradenské firmy BDO.

 

 

Hackeři pak požadují po nemocnici výkupné za zpřístupnění dat, která mohou zašifrovat. Zdravotníci tak nemohou pracovat, protože jim nejdou spustit zdravotnické přístroje, nemají informace z laboratoří, lékaři se nedostanou k údajům o pacientech a tak dále.

 

Kyberkriminalita v posledních letech v Česku roste. Od roku 2011 se počet odhalených kybernetických útoků zvýšil více než pětinásobně. Čísla budou ale zřejmě mnohem vyšší, protože nemocnice i další instituce se raději snaží napadení hackery tajit. Zhruba pětina zdravotnických zařízení ale přiznala, že loni pokusu o zavirování čelila.

 

 

Letos už hackeři napadli Fakultní nemocnici v Brně a Psychiatrickou nemocnici v Kosmonosech. Loni v prosinci ochromil útok nemocnici v Benešově. "Provozní ztráty jsou měsíčně v desítkách milionů korun, nemluvě o komplikacích, které hackeři způsobí pacientům kvůli omezení provozu nemocnic," dodal Hořický.


Podívejte se na reportáž TV Nova o útoku hackerů na Pražský hrad:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz