Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.6. 2018 15:16
Kde je to nejhorší?

Epidemie spalniček děsí Evropu! Šíří se i v turistických destinacích

Zvýšený výskyt spalniček
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Lékaři varují před epidemií spalniček nejen v Česku, ale také v zahraničí. Počet nemocných prudce vzrostl i v oblíbených turistických destinacích, jako jsou Francie, Itálie nebo Řecko. Podívejte se, kde je situace nejhorší.

Tisíce nakažených od začátku roku a obrovské nebezpečí hlavně pro neočkované děti. Tak vypadá situace v Evropě, co se týče epidemie spalniček. Pokud se virem nakazí malé dítě, může mít následky na celý život, píše portál tvnoviny.sk.

 

Spalničky se většinou nevyskytují přímo v turistických cílech, to ale neznamená, že je tam nemůže zanést nějaký obyvatel nebo právě dovolenkář. Lokální epidemie hlásí více evropských destinací - mimo jiné Itálie, Španělsko, Francie, Řecko a Velká Británie.

 

Počet nakažených spalničkami na milion obyvatel:

Mapa spalniček - březen 2018
Zdroj: ECDC

 

Pokud jste tedy svého potomka nenechali očkovat, raději se těmto státům vyhněte. S malými dětmi pak lékaři nedoporočují cestovat na delší vzdálenosti vůbec. Do věku šesti měsíců by například neměly létat.

 

Počet nakažených spalničkami:

 

Mapa spalniček - březen 2018
Zdroj: ECDC

 

Problémem jsou ale všichni cestovatelé, kteří nejsou očkovaní - ať už jde o děti, nebo ne. Právě oni nákazu dále přenášejí, proto se epidemie vrátila, přestože byly v Evropě spalničky považovány za téměř vymýcené.

 

 

Mezi 1. únorem 2017 a 31. lednem 2018 zaznamenali hygienici nejvíce případů v Rumunsku (5224), Itálii (4978), Řecku (1398) a Německu (906). V posledních týdnech byl podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nárůst obzvláště prudký ve Francii, Řecku, Itálii, Portugalsku a také Česku.

 

V Česku se od začátku roku podle posledních údajů nakazilo asi 130 lidí, což je jen o 20 méně než loni za celý rok. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že epidemii způsobil první případ ze zahraničí - většina nemocných jsou Ukrajinci.

 

Podívejte se na reportáž TV Markíza o spalničkách:

 

epa TN.cz