šíření nemoci

Epidemie žloutenky nabírá na síle! Případů je desetkrát víc než loni

Téma:

V Brně nabírá na síle epidemie žloutenky. Hygienici evidují už 136 nakažených a obávají se, že infekce se bude šířit dál. Případů je už desetkrát víc než vloni a nejspíš to bude jedna z největších epidemií za poslední desítky let.

Paní Škodová zažila epidemii žloutenky na vlastní kůži, když jí bylo deset let. Nakazila se ve škole od spolužáků. Dnes sama učí ve škole a všem svým žákům vtlouká do hlavy, že nebezpečí nákazy může číhat na klice od dveří nebo na madlech v hromadné dopravě.

 

Přestože od vypuknutí epidemie uplynulo několik týdnů, nákazu se stále nepodařilo zastavit. Hygienici hlásí další případy. "Za poslední týden jsme zaznamenali 17 nakažených na jižní Moravě," komentovala šíření nemoci hygienička Renata Ciupek.

 

Kdo se nakazí musí okamžitě do karantény a čeká ho pobyt na infekčním oddělení v nemocnici. Brňané mají strach a bojí se jezdit v hromadné dopravě. Během týdne zmizely z regálů antibakteriální gely na ruce a dopravní podnik nařídil čistit všechny vozy zvýšeným množstvím dezinfekce.

 

 

Město nakoupilo šest stovek očkovacích vakcín pro sociální pracovníky a strážníky, kteří by se mohli nakazit při práci. Brno motivuje také bezdomovce, kdo se dobrovolně naočkuje, dostane zdarma stravenku.

 

Epidemie přesto nedosáhla stále svého vrcholu. Podle odhadů hygieniků bude nakažených přibývat až do konce léta.

 

 

Nejlepší způsob ochrany je očkování a to se dá podstoupit v očkovacích centrech a také u praktických lékařů. Lidé by se také měli vyvarovat některých věcí. Třeba by neměli brát do rukou povalující se injekční jehly, vyhnout by jste se měli nechráněného sexu s cizími lidmi a cizím lidem byste neměli půjčovat ani osobní věci jako kartáčky na zuby, žiletky nebo pilníky na nehty.

 

Děti by si třeba na pískovištích mezi sebou neměly půjčovat hračky. Další ze základních zásad je před konzumací pořádně umýt ovoce a zeleninu a samozřejmě nejdůležitější je dodržovat hygienu.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / TV Nova