Parlamentní i prezidentské volby

Erdogan vyhrál v prvním kole, oznámila turecká volební komise

Téma:

Turecká státní volební komise oznámila, že úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan zůstane v úřadu i následujících pět let. Erdogan volby vyhrál už v prvním kole, získal asi 53 procent hlasů.

"Prezident získal absolutní většinu všech platných hlasů", prohlásil podle BBC šéf volební komise Sadi Guven. Státní média v pondělí ráno uvedla, že po sečtení 99 procent hlasů má Erdogan 53 procent z nich.

 

Jeho největší rival a kritik Muharrem Ince získal přízeň 31 procent voličů. Opozice zatím porážku oficiálně nepřiznala, ale už se nechala slyšet, že bez ohledu na výsledek bude pokračovat v demokratickém boji.

 

Opoziční politici už dříve zpochybnili průběžné výsledky voleb, o kterých informovala státní média. Oficiálně bude výsledek voleb oznámený až v pátek.

 

Čtyřiašedesátiletý Erdogan ovšem o svém vítězství evidentně nepochybuje - uprostřed noci z neděle na pondělí se totiž objevil v sídle své politické strany a z balkónu pronesl projev. V něm mimo jiné řekl, že "vítězem voleb je jeden každý z 81 milionů tureckých občanů".

 

 

Erdoganův největší rival Ince by měl výsledky prezidentské volby okomentovat v pondělí dopoledne.

 

Znovuzvolený prezident bude mít díky nedávné změně ústavy nově mnohem širší pravomoci - například bude moci přímo jmenovat ministry a další vysoké státní úředníky, takže už nebude potřeba premiér.

 

Turci souběžně volili i nový parlament. I v této volbě triumfuje Erdoganova strana AKP, která podle všeho získala přes 40 procent hlasů.

pez TN.cz