Svatý Vincenc

Erupce sopky zamořily zdroje vody. Lidé na ostrově se bojí, že jim dojde

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Aktualizováno 13:39
14.4. 2021 13:34
Téma:

Sopka na karibském ostrově Svatý Vincenc stále chrlí lávu a oblaka popela. Právě kvůli toxickým zplodinám, které ze vzduchu padají na zem, jsou zdroje pitné vody na ostrově nepoužitelné. Obyvatelé mají strach, že jim brzy dojdou zásoby.

Jen třetina tropického ostrova je momentálně bezpečná. I ta je ale pokrytá popílkem ze sopky, která se před týdnem probudila k životu. Obyvatelé Svatého Vincence nevědí, co s nimi bude.

 

"Vulkán nás zastihl nepřipravené a je to velmi devastující pocit. Žádná voda, v našem domě je hodně popela. Děkujeme bohu, že jsme stále naživu, ale v téhle chvíli potřebujeme co největší pomoc," lamentuje policista v penzi Paul Smart.

 

Na ostrov míří pomoc od sousedních ostrovů a zemí. I přesto některé části Svatého Vincence pitnou vodu zatím vůbec nedostaly. Podle úřadů budou potřeba miliardy korun, aby se život na ostrově vrátil do normálu. Světová banka už na obnovu poskytla v přepočtu 400 milionů korun.

 

 

Evakuovat se muselo až dvacet tisíc lidí. Vláda připravila 80 evakuačních center, která vyhledaly asi tři tisíce z nich. V některých ale chybějí potraviny. Někteří z místních se obávají, že přišli o všechno a do svých domovů se už nikdy nevrátí.

 

Experti zaznamenali aktivitu vulkánu na ostrově Svatý Vincenc v prosinci. K velké erupci došlo v pátek, od té chvíle se činnost nezastavila - další masivní erupci zaznamenali lidé na ostrově i v úterý. Obyvatelé nevědí, co je může v dalších dnech potkat, podle expertů může současná erupční aktivita vydržet i několik týdnů. Jako zázrakem si zatím nevyžádala žádnou oběť.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz