Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

výročí 1968

"Estébáku, ven!" Lidé vypískali Babiše na pietním shromáždění

Zdroj: ČTK

Neutichající pískot a výkřiky hesel proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) provázely před budovou Českého rozhlasu proslov premiéra na pietním shromáždění k uctění památky padlých v souvislosti s událostmi srpna 1968.

Po 11:00 se začátkem pokládání věnců lidé přítomní na pražské Vinohradské třídě ztichli. Po příchodu premiéra Babiše začal okolní dav pískat a křiček "táhni domů", "hanba" a "estébáku ven".


Babiše přítomní vypískali už při příchodu na pietu. Transparenty přítomných kromě Babiše směřovaly také proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který s předstihem oznámil, že události srpna 1968 nebude v souvislosti s dnešním 50. výročím nijak veřejně komentovat.

 

 

Podle premiéra není svoboda v Česku ohrožená. "Svoboda a demokracie jsou především o tom, že umím uznat, že má někdo právo na jiný názor nebo preferenci," řekl Babiš. Ve svém zhruba pětiminutovém projevu vyjádřil také obdiv lidem, kteří v srpnu 1968 při invazi vojsk Varšavské smlouvy neváhali nasadit svůj život.

 

Na projev premiéra reagoval na twitteru Miroslav Kalousek (TOP 09), který vyzval Babiše k omluvě. "Když na oběti okupace vzpomíná bývalý StBák, je to urážka těch obětí. Leč co naplat, premiérem se stal legitimně a premiér před rozhlasem mluvit musel. Když však na závěr projevu poděkoval fanouškům ANO za preference, zneuctil pietní akt vědomě. Andreji Babiši, omluvte se!" uvedl.

 

 

Krátce před 11:00 vyzývali organizátoři skandující dav, aby politici mohli přijít položit věnce. Lidé dál pískali a skandovali. Po četných výzvách pak před Českým rozhlasem vytvořili uličku. Před budovou byla na rozdíl od předchozích let uzavřená doprava.

 

14

GALERIE: Andrej Babiš na pietním aktu k výročí 21. srpna 1968

Zdroj: ČTK

Výročí 1968 - Andrej Babiš - 1

Hodnocení:

 

Potlesku se při kladení věnců naopak dočkali například zástupci Konfederace politických vězňů nebo poslanci Jan Bartošek, Marek Výborný, exministr kultury Daniel Herman (všichni KDU-ČSL) a Jana Černochová (ODS).

 
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v projevu u Českého rozhlasu apeloval na roli veřejnoprávních médií pro objektivní informování občanů. "Pokusy o diskreditaci České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře jsou nepřijatelné," řekl Štěch.

 

Štěch uvedl, že lidé jsou zaplavováni informacemi ze všech stran a je obtížné se v nich orientovat. "Právě rok 1968 ukázal, jaký zásadní pozitivní význam a roli mohou v kritických chvílích společnosti sehrát veřejnoprávní média," řekl. Z nedávné historie by si měla společnost podle něj vzít poučení a vnímat poslání médií veřejné služby z tohoto pohledu.

 

Podle opozice lidé Babiše vypískali kvůli obavám z komunistů. "Komunisté nesou odpovědnost za totalitní režim, a na to se tady vzpomíná. To, že někdo s těmito lidmi vládne - je to hanba a lidé to jasně ukázali a je to dobře," řekl novinářům bývalý ministr kultury Herman. Nesouhlasí s tím, že pískotem a skandováním lidé znevážili vzpomínku na oběti invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. "Myslím, že naopak, že lidé ukazují, že jim to není jedno," míní Herman.

 

Pirát a místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal řekl ČTK, že lidé chtěli dát najevo, že jsou naštvaní na předsedu hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše. "To vyjádření nesouhlasu bylo určitě adekvátní situaci. Samozřejmě, je otázkou, jestli se takové vyjádření má pořádat během piety. Dají se zvolit třeba tiché způsoby protestu," míní Pikal. Dodal, že Piráti věnec položili až po skončení piety. Chtěli se tím oddělit od předchozího dění, které Pikal označil za nedůstojné.

 

Zástupci TOP 09 položili květiny také až později, aby se oddělili od akce spojené s Babišem. Předseda strany Jiří Pospíšil řekl ČTK, že občané mají právo spontánně vyjádřit svůj názor. "Ve chvíli, kdy pan premiér vládne s komunisty a jde uctít památku obětí komunistického puče a útoku sovětských komunistů na Československo, tak je to podle mého názoru trochu nevkusné," uvedl. Babiš by podle něj podobné akce neměl navštěvovat. "To, co my si tady dnes připomínáme, je v přímém rozporu s tím, jakou politiku on dnes dělá, protože s komunisty vládne," řekl.

 

Velmi negativně se proti pískotu ozval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček: "Hanba těm, kteří zneužívají vzpomínku na tragickou okupaci a její nevinné oběti k vyvolávání nenávisti, kádrování a nízkému politikaření!"

 


Atmosféru roku 1968 i konec nadějí spojených s pražským jarem přiblíží koncert na Václavském náměstí, který začne ve 20:00. Zazní na něm hity 60. let včetně písní Karla Kryla v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a kapely Petra Maláska. Zpívat budou Marta Kubišová, Jana Kirschner, Aneta Langerová, Vojta Dyk a další.

 

Podívejte se na reportáž Poledních Televizních novin:

sik, ČTK TN.cz