Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kybernetické útoky

EU chce mnohem lepší obranu před hackery, pomoci má i NATO!

Hacker - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Kybernetické útoky Ruska, Číny či Severní Koreje nedají europoslancům spát. Chtějí, aby byl evropský internetový prostor lépe chránění před podobnými ataky a chtějí kvůli tomu úzce spolupracovat s NATO.

Evropský parlament schválil ve středu hned dvě usnesení, ve kterých se mimo jiné počítá se zřízením zvláštním týmů, které by dokázaly na případné virtuální hrozby reagovat rychle a efektivně.

 

"Úspěšný kybernetický útok může změnit jadernou elektrárnu na jadernou bombu nebo způsobit chaos v nemocnici a ohrozit životy pacientů," připomněl zpravodaj usnesení o kybernetické bezpečnosti Urmas Paet.

 

 

"Usnesení o kybernetické obraně Unie připomíná, že Rusko, Čína, Severní Korea, ale i nestátní subjekty se v minulosti podílely na kybernetických útocích na kritickou infrastrukturu EU, na kybernetické špionáži, masovém sledování občanů Unie, dezinformačních kampaních a omezování přístupu na internet," uvedl europarlament v prohlášení.

 

EU je podle europoslanců zranitelná především proto, že obrana před podobnými útoky je roztříštěná.

 

"Parlament proto vyzval členské státy, aby zlepšily schopnost svých ozbrojených sil spolupracovat a posílily vzájemnou součinnost v oblasti kybernetické obrany na úrovni EU i se Severoatlantickou aliancí a dalšími partnery," píše se také v dokumentu.

 

Ve druhém usnesení, které také hladce prošlo hlasováním, europoslanci požadují mnohem užší spolupráci EU a Severoatlantické aliance v otázkách kybernetické bezpečnosti.

 

 

"Zdůraznili, že ani jedna z organizací nedisponuje dostatečnou škálou nástrojů na zvládání nových bezpečnostních hrozeb, které jsou stále méně konvenční a více hybridní," stojí dále v prohlášení.

pez TN.cz