Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 6. 2018
Digitalizace

EU investuje do umělé inteligence. Na tohle všechno půjdou miliardy

KOŘENÍ: Robotická sestřička
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto

Evropská komise navrhuje v rozpočtovém období 2021 až 2027 investovat 9,2 miliardy eur (zhruba 236 miliard Kč) do digitalizace. Peníze by v rámci programu Digitální Evropa měly směřovat například do rozvoje superpočítačů, umělé inteligence či kybernetické bezpečnosti.

"Naším cílem je koncipovat rozpočet EU tak, aby byl připraven čelit budoucím výzvám: digitální transformace je zohledněna ve všech návrzích dílčích částí rozpočtu od dopravy, energetiky přes zemědělství, zdravotní péči po kulturu. Za tímto účelem dnes navrhujeme zvýšit investice do umělé inteligence, superpočítačů, kybernetické bezpečnosti, digitálních dovedností a elektronické veřejné správy," uvedl eurokomisař pro digitální trh Andrus Ansip.

 

Evropská komise navrhuje vynaložit 2,7 miliardy eur na projekty pro rozvoj superpočítačů a zpracování dat. Dalších 2,5 miliardy eur má pomoci při rozšiřování využití umělé inteligence v evropské ekonomice a společnosti.

 

 

Do oblasti kybernetické bezpečnosti chce komise investovat dvě miliardy eur a na podporu vzdělávání pracovníků v oblasti digitalizace má směřovat 700 milionů eur. Zbývajících 1,3 miliardy eur by mělo podpořit proces digitalizace veřejné správy a veřejných služeb a zajistit podnikům přístup k potřebným technologiím.

epa tn.cz / ČTK
Reklama