reforma unie

EU je slabá a pomalá, potřebujeme užší spolupráci, zní z Francie

Téma:

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil na půdě pařížské Sorbonny 20 návrhů na reformu Evropské unie. Základem jeho vize je užší spolupráce států i za cenu vytvoření více rychlostní unie. Prohloubení společného postupu navrhl především v oblastech migrační politiky, bezpečnosti a obrany.

V květnu zamíchal kartami francouzské politiky, teď se snaží o to samé na evropské půdě. Emmanuel Macron se ve vášnivém projevu na pařížské univerzitě nebál kritizovat přístup evropských politiků, kteří podle něj můžou za to, že se o Unii pochybuje.

 

"Evropa, kterou teď známe, je příliš slabá, příliš pomalá a příliš nevýkonná. Jen ona nám ale může pomoci čelit novodobým výzvám ve světě," nechal se slyšet Macron.

 

Cílem šéfa Elysejského paláce je vytvořit užší spolupráci mezi státy a jejím jádrem má být francouzsko-německý tandem. Členské státy by se měly sblížit hlavně kolem jednotné měny. A ti, kdo nebudou chtít následovat, by neměli zdržovat.

 

"Rozpočet musí jít ruku v ruce se silným politickým vedením společného ministra financí pod dohledem Evropského parlamentu. Pouze silná Eurozóna může Evropě zajistit postavení světové hospodářské velmoci," dodal Macron při projevu.

 

Země galského kohouta ale i přes smělé plány svého prezidenta sama není příkladem prosperující ekonomiky. Ta sice roste, ale pomalu. Za druhé čtvrtletí o půl procenta, což je stále pod průměrem Unie. Stín na její zlepšení vrhlo i zvýšení počtu nezaměstnaných, ta stoupla na nejvyšší úroveň za poslední rok.

 

 

Macron navrhl také společný obranný rozpočet a intervenční síly a reformu unijní imigrační politiky. Většinu evropských politiků a francouzských médií okouzlil, některá ho ale podezírají z postranních úmyslů. Uvádí, že projev přednesl v době, kdy je německá kancléřka zaneprázdněná utvářením vládní koalice, což by mu mohlo pomoci stát se silným lídrem evropského bloku.
 

Kristina Tůmová/klma tn.cz / TV Nova