hraniční kontroly

EU kritizuje Německo. Uzavření hranic s Českem je nepřiměřené, tvrdí

Německo opatřeními prý komplikuje dopravu pro celou EU
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
24.2. 2021 7:11
Téma:

Evropská komise zpochybnila opatření Německa proti České republice a rakouskému Tyrolsku. Uzavření hranic bylo podle ní nepřiměřeným a neopodstatněným krokem. Chránit své občany před šířením nákazy prý mohlo i pomocí méně omezujícího opatření.

Z Bruselu zaznívá kritika vůči německému postupu v boji s koronavirovou pandemií. Evropská komise podle Deutsche Welle zpochybnila přiměřenost uzavření hranic s Českem a Tyrolskem, ke kterému došlo 14. února.

 

Německo toto opatření odůvodnilo šířením nebezpečných variant koronaviru v sousedních zemích, a označilo je tím pádem za vysoce rizikové. Komise ale s Berlínem nesouhlasí. "Věříme, že ochrany veřejného zdraví během pandemie lze dosáhnout méně omezujícími opatřeními," napsal výkonný orgán EU německému velvyslanci Michaelovi Claussovi.

 

 

 

Německo dostalo od Evropské komise deset dní na to, aby na pondělní dopis reagovalo. EU kritizuje, že v rámci opatření nebyly uděleny výjimky pro přeshraniční rodiny, ale ani členy zahraničních vlád či Evropského parlamentu.

 

Na hranicích Německa s Českem a Tyrolskem od neděle 14. února probíhají přísné kontroly, v rámci kterých nebyly tisíce lidí vpuštěny na německé území. Projet mohou jen pracovníci kritické infrastruktury, podmínkou pro vpuštění je navíc negativní test na covid-19.

 

Poté, co opatření vstoupilo v platnost, se na hraničních přechodech tvořily kolony. Podívejte se, jak to vypadalo dva dny po uzavření na přechodu Rozvadov:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz