minisummit v Bruselu

EU o brexitu dál jednat nebude, na migraci se státy nedohodly

Téma:

V Bruselu v pátek oficiálně skončil dvoudenní summit lídrů Evropské unie. Zatímco na včerejším zasedání se řešil hlavně brexit, protiruské sankce nebo rozpočet pro období let 2021-2027, dnes byla klíčovým tématem migrace. Rozvod mezi Velkou Británií a Evropskou unií řešila hlavně světová média. Ta britská si vzala na paškál premiérku Theresu Mayovou.

Do Bruselu přijela premiérka Mayová s přáním vyjednat dodatky ve smlouvě o brexitu, které by umlčely i ty nejhlasitější odpůrce v britském parlamentu. Podle očekávání ale odešla s prázdnou. Lídři Evropské unie jí dali jasně najevo, že žádné velké změny čekat nemůže.

 

Mayová u svých partnerů ale moc nepochodila. Ti ji kritizují za to, že nechává na Unii, aby za ní vyřešila její problémy se vzpurným britským parlamentem.

 

Hlavním kamenem úrazu zůstává pobrexitový režim na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem. Řešením je prodloužit do roku 2021 přechodné období, po které by Velká Británie nadále zůstávala součástí celní unie a jednotného trhu.

 

Se změnami v dohodě sice Mayová v EU narazila. Na takzvané irské pojistce, že mezi oběma zeměmi nevznikne pevná hranice, se ale nakonec shodli všichni.

 

 

"O dohodě o odchodu, kterou jsme vyjednali, už znovu nebudeme jednat. Vše bylo vyjednáno a tak to i zůstane," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

 

"Já bych to přirovnal k tomu, že my jsme se rozhodli jak v manželství rozvést, takže musíme ten rozvod dokončit a potom se budeme snažit nastavit si nové a dobré vztahy," sdělil předseda vlády Andrej Babiš.

 

 

Lídři sedmadvacítky řešili také vnější vztahy unie, především rusko-ukrajinský konflikt v Azovském moři. Vyzvali Moskvu, aby ihned propustila zadržené ukrajinské námořníky.

 

Vedle vážných tváří většiny politiků, ale byly na summitu k vidění i vtipné momenty. O největší pozdvižení se postaral předseda Evropské komise Juncker, který neznámou dámu pozdravil vskutku nevšedním způsobem.
 

Kristina Tůmová / Petra Matýsková /klma tn.cz / TV Nova