Život v Evropě

EU má plán, jak zastavit teroristy. Odřízne je od zdrojů peněz

Smutné výročí v Bataclanu - 7
Zdroj: Profimedia
Téma:
EU

Poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku schválili legislativu, která by měla výrazně znesnadnit přístup teroristických organizací k penězům potřebných pro organizaci útoků v Evropě.

Díky novým pravidlům budou zpřísněny kontroly pohybu peněžní hotovosti přes hranice EU a sjednoceny tresty za praní špinavých peněz. Některé členské země Evropské unie mají totiž podle parlamentu sankce zbytečně nízké.

 

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), člen Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, tvrdí, že základem pro naplánování brutálního teroristického útoku na nevinných civilistech je především dostatek financí.

 

„Útoky v Evropě v minulých letech ukázaly, že celníci nedohlížejí dostatečně na pohyb hotovosti, předplacených bankovních karet a cenných komodit, jako je například zlato, přes hranice Schengenu,“ sděluje.

 

Díky novým pravidlům EU bude celní správa přísněji kontrolovat identitu osob, které cestují s více než 10 000 eury.

 

Zdechovský je přesvědčen, že nová pravidla pomohou snadněji odhalit organizované teroristické sítě.

 

Podobný názor má i europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina: „2-5 % světového HDP je každoročně zneužito zločinci v rámci praní špinavých peněz, například z prodeje drog či nelegálních zbraní. Velká část z těchto zisků je následně využita k financování mezinárodního zločinu a terorismu. Sjednocení definice trestného činu praní peněz a stanovení minimálních trestů zastaví zločince před využíváním těch členských států, kde jsou sankce nejnižší.“

 

 

Schválené návrhy jsou součástí akčního plánu Komise pro další zintenzivnění boje proti financování terorismu z roku 2016, který reagoval na teroristické útoky v Paříži a Bruselu.

mj TN.cz