Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Evropský parlament

EU podpořila kontrolu autorských práv. Lidé se bojí cenzury webu

Facebook, Google
Zdroj: Getty Images, oficiální zdroj

Ve středu se v Evropském parlamentu projednávala kontroverzní směrnice o autorských právech na internetu. Tato směrnice má zajistit majitelům autorských práv spravedlivý podíl z využívání jejich děl internetovými giganty, jako je Google nebo Facebook. Evropský parlament tento návrh schválil.

O tomto tématu probíhají už od léta horké diskuze, které se zformovaly do dvou opozičních názorových proudů. Smyslem směrnice je umožnit tvůrcům obsahu na internetu, aby ze svých děl měli větší zisky. Proto se návrh setkal převážně se souhlasem vydavatelů, novinářů a umělců.

 

Dodnes většina zisků z jejich děl připadala velkým internetovým platformám, jako je Facebook nebo Google. Pokud například fotograf vyfotil krásnou fotografii, která se začala masově sdílet na Facebooku, vydělal na tom hlavně Facebook.

 

"Chceme posílit a chránit práva umělců," uvedl německý europoslanec Axel Voss. "Autoři jsou ve velmi nevýhodném postavení - jejich díla využívají ohromné platformy, kterým z nich plynou velké zisky, zatímco samotní autoři z nich nedostávají patřičný podíl," dodal Voss.

 

Odpůrci návrhu se obávají cenzury a omezení dostupnosti informací. Podle poslance Evropského parlamentu za KSČM se jedná o konec svobodného internetu. "Poslanci pravicového spektra dnes doslova zlikvidovali svobodný internet. Návrh směrnice prošel v té nejhorší možné podobě," řekl Jiří Maštálka.

 

Mezi hlavní obavy patří, že se obsah na internetu nebude moct svobodně - a hlavně zdarma - šířit. Například vydavatelé novin by dostali autorské právo nad svými články a ty by se pak nemohly volně sdílet na Facebooku.

 

Ruku v ruce s tím musí přijít i přísnější kontroly toho, co se na sociálních sítích zveřejňuje, aby nebyli majitelé autorských práv poškozeni. Takový obsah by byl bez licence okamžitě zablokován.

 

 

Evropský parlament tento návrh schválil, následovat bude vyjednávání s členskými státy a Evropskou komisí o konečné verzi. O té pak bude Evropský parlament znovu hlasovat.
 

sei, ČTK TN.cz