Cestování zdarma!

EU rozdává 15 tisíc jízdenek pro mladé po Evropě! Přihlaste se

Cestování - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Až 15 tisíc mladých Evropanů bude moci cestovat toto léto po Evropě zadarmo! Jízdenky jim rozdá Evropská komise. O "lítačku" po EU se mohou přihlásit i mladí Češi. Pokud bude program úspěšný, v příštích letech se na cesty po Evropě bude moci vydat až 1,5 milionu Evropanů.

Program je určený pro osmnáctileté Evropany. Přihlásit se mohou všichni, kteří se narodili v rozmezí od 2. července 1999 do 1. července 2000. Každé zemi je určená kvóta podle počtu obyvatel. Z celkových 15 000 by tak pro osmnáctileté Čechy mělo být v rámci projektu DiscoverEU k dispozici 310 volných jízdenek.

 

"DiscoverEU je skvělou příležitostí, jak mohou mladí během vlastního putování prozkoumat Evropu – tuto osobní zkušenost jim nemůže zprostředkovat žádná kniha či dokument. Jsem přesvědčený o tom, že tato zkušenost může změnit k lepšímu život nejen našich mladých cestovatelů, ale také komunit, jež navštíví," uvedl komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics.

 

Podávat přihlášky bude možné od úterní 12. hodiny prostřednictvím Evropského portálu pro mládež. Žadatelé budou muset vyplnit své osobní údaje a také údaje o cestě, kterou se chystají podniknout. Musí také zodpovědět kvíz o pěti otázkách týkajících se Evropského roku kulturního dědictví, iniciativ EU zaměřených na mladé lidi a voleb do Evropského parlamentu a jednu doplňující otázku. Přihlášky je možné podávat do 26. června.

 

 

Úspěšní uchazeči musí vyrazit na cestu po Evropě mezi 9. červencem a 30. zářím. Cestovat mohou od 1 do 30 dní a při tom smí navštívit jednu až čtyři Evropské země. Zaplacenou mají jen dopravu, ubytování a jídlo si musí hradit sami.

 

Cestovat mají primárně vlaky, kde to nejde pak mohou využít i autobus nebo trajekt, v omezeném počtu případů pak i letadlo.
O jízdenky smí žádat jednotlivec i až pětičlenná skupina. Podmínkou ale zůstává, že všem žadatelům musí být právě 18 let. Jízdenky jsou nepřenosné. Vybrané žadatele bude kontaktovat společnost, kterou k tomu Evropská komise určí, aby jim pomohla s rezervací lístků.

 

 

Jedinou podmínkou, která na vybrané zájemce čeká, je povinnost stát se ambasadorem iniciativy a o svých zážitcích na cestách referovat třeba prostřednictvím sociálních sítí nebo prezentace ve škole. V příštích letech by, pokud budou souhlasit Evropský parlament a Rada, mohlo mít nárok na cestu zdarma až 1,5 milionu mladých Evropanů.

vbo TN.cz